Lekarze: będzie fala protestów, minister zdrowia nas zlekceważył

Lekarze są oburzeni niedotrzymaniem przez władze porozumienia z rezydentami zawartego w lutym 2018 r. Uprzedzają, że wykorzystają wszystkie gwarantowane przez prawo możliwości dla przywrócenia normalności w ochronie zdrowia.

Aktualizacja: 07.07.2018 12:36 Publikacja: 07.07.2018 11:46

Lekarze: będzie fala protestów, minister zdrowia nas zlekceważył

Foto: Adobe Stock

5 lipca 2018 r. podczas nocnego głosowania posłowie odrzucili wszystkie poprawki Naczelnej Izby Lekarskiej do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Samorząd lekarski był tym zaskoczony, gdyż wcześniej Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała posłom przyjęcie tych poprawek.

- Samorząd lekarski i jego propozycje zostały przez posłów zlekceważone i nieprzyjęte. Kolejny raz posłowie nie dopuszczają do głosu przedstawicieli środowiska lekarskiego i odrzucają wszystko, nawet to, co rekomenduje Sejmowa Komisja Zdrowia - uważa Naczelna Izba Lekarska.

Z "dużą przykrością" odnotowała, że za odrzuceniem poprawek głosowali także posłowie-lekarze: Joanna Kopcińska (Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi) Tomasz Latos (Bydgoska Izba Lekarska) Krzysztof Ostrowski (Wielkopolska Izba Lekarska) Andrzej Sośnierz (Śląska Izba Lekarska).

Wczoraj na Twitterze Porozumienie Rezydentów OZZL zapowiedziało falę protestów. "Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to co nastąpi. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowotnej" - napisali rezydenci.

Dziś swoje wspólne stanowisko w tej sprawie przekazały prasie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. Wyraziły "głęboki sprzeciw, ubolewanie i zaniepokojenie" z powodu niedotrzymania porozumienia zawartego na początku roku przez Ministra Zdrowia po protestach lekarzy rezydentów.  Wskazują na brak poszanowania przez władze podstawowych zasad funkcjonowania obywatelskiego i demokratycznego państwa prawa.

"Tryb procedowania Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw i jej nocnego głosowania w dniu 5 lipca 2018 roku pokazuje dobitnie, że po raz kolejny Minister Zdrowia i rządzący nie zamierzają brać pod uwagę stanowiska oraz opinii samorządu lekarskiego. W sejmowym głosowaniu odrzucono wszystkie poprawki do projektu nowelizacji ustawy zgłoszone przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, pomimo rekomendacji tych poprawek przez Sejmową Komisję Zdrowia. Nasze oburzenie i poczucie kolejnego zawodu jest tym większe, że umowy po raz kolejny nie dotrzymali między innymi koledzy lekarze - minister zdrowia i posłowie na Sejm będący lekarzami. Ten fakt braku solidarności ze środowiskiem i cywilnej odwagi lekarzy: ministra i posłów świadczy o braku poszanowania przez tych kolegów zasad ujętych w Kodeksie Etyki Lekarskiej" - czytamy w opublikowanym stanowisku.

Lekarze są również oburzeni permanentnym pomijaniem środowiska lekarskiego w pracach nad ustawami dotyczącymi pośrednio lub bezpośrednio lekarzy.

- Zlekceważenie głosu 150 tysięcy lekarzy w sprawie ustawy, której założenia zostały uzgodnione w lutym 2018 r., wskazuje na całkowity brak troski o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli naszego kraju. Parlamentarzyści po raz kolejny pokazali, że nie liczy się dobro ogółu społeczeństwa - napisali autorzy stanowiska.

Zaapelowali do ministra zdrowia oraz rządzących o rozwagę i refleksję przypominając, że obecny stan ochrony zdrowia w Polsce jest daleki od oczekiwań społeczeństwa i jeszcze przez długie lata będzie obszarem wymagającym ciągłej współpracy ze środowiskiem lekarskim.

- Samorząd lekarski uprzedza, że sprawując w interesie społecznym pieczę nad wykonywaniem zawodu lekarza i lekarza dentysty wykorzysta wszystkie gwarantowane przez prawo możliwości dla przywrócenia normalności w ochronie zdrowia. Deklarujemy pełne poparcie dla działań podejmowanych przez organizacje skupiające pracowników ochrony zdrowia, mających na celu realizację podjętych przez stronę rządową zobowiązań - głosi stanowisko  podpisane przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję oraz przewodniczącą Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich Magdę Wiśniewską.

5 lipca 2018 r. podczas nocnego głosowania posłowie odrzucili wszystkie poprawki Naczelnej Izby Lekarskiej do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Samorząd lekarski był tym zaskoczony, gdyż wcześniej Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała posłom przyjęcie tych poprawek.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe