fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

UE: Cała noc rozmów o imigracji. Jest porozumienie

AFP
Po całonocnych rozmowach przywódcy UE osiągnęli wstępne porozumienie ws. polityki imigracyjnej - informuje politico.eu.

O zgodzie na wnioski Rady Europejskiej przedstawione na szczycie UE Donald Tusk poinformował ok. 4:35 nad ranem.

Wcześniej Włochy zagroziły, że zawetują wszelkie inne postanowienia szczytu, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia ws. imigracji.

Unijni przywódcy zgodzili się, że nowe ośrodki dla przybywających do Europy imigrantów powinny być "dobrowolnie" tworzone w krajach UE. W ośrodkach tych zapadałyby decyzje, czy przybyli do Europy są uchodźcami, czy nielegalnymi imigrantami, którzy powinni zostać odesłani do swoich krajów.

O porozumieniu poinformował też na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

Porozumienie to - jak zaznacza politico.eu, wciąż jest dalekie od ogólnego porozumienia będącego rewizją polityki dotyczącej uchodźców w Europie, która jest przedmiotem konfliktu wewnątrz UE trwającego od początku kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

Czytaj więcej:

Platformy UE dla uchodźców

Jednak - jak zaznacza politico.eu - nawet to wstępne porozumienie sygnalizuje osiągnięcie konsensusu w ramach UE i zmniejszenie politycznej presji, zwłaszcza na kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Kwestia migracyjna pojawiła się na agendzie Rady Europejskiej w ostatnich tygodniach w sytuacji, gdy Merkel boryka się z buntem wobec polityki imigracyjnej ze strony koalicyjnego partnera CDU, CSU i jej lidera, szefa MSW Horsta Seehofera, który zagroził zamknięciem granicy Niemiec przed imigrantami.

- Po intensywnej dyskusji na temat, prawdopodobnie najtrudniejszego tematu w UE, to pozytywny przekaz, że porozumieliśmy się co do tekstu konkluzji - powiedziała Merkel opuszczając unijny szczyt.

Dyskusja poświęcona problemowi migracji rozpoczęła się krótko po 8 wieczorem a zakończyła dopiero po 3 rano.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zastrzegł, że osiągnięte porozumienie nie oznacza zakończenia debaty w UE na temat imigracji i uchodźców. - To była długa i trudna dyskusja, w UE wciąż jest wiele różnych podejść (do tematu imigracji - red.) - mówił. 

Źródło: politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA