fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Francuski sąd: Dziecko nie może nazywać się Dżihad

fotolia.com
Francuski sąd orzekł, że para nie może nazwać swojego dziecka "Dżihad" (Jihad), ponieważ takie imię miałoby negatywny wpływ na przyszłe życie chłopca.

Dżihad to w kulturze islamu termin oznaczający pierwotnie dokładanie starań i ponoszenie trudów w celu wzmocnienia wiary. Z czasem dżihad zaczęto utożsamiać jednak z tzw. świętą wojną - czyli wojną prowadzoną w imię wiary z osobami wyznającymi inne religie niż islam. Obecnie określenia "dżihadyści" używa się w stosunku do muzułmańskich fundamentalistów, którzy są gotowi na zbrojną walkę z Zachodem (m.in. podejmując się zamachów terrorystycznych).

Latem ubiegłego roku ratusz w Tuluzie zaalarmował prokuraturę, że rodzice nowo narodzonego chłopca chcą nazwać dziecko Dżihad. Sprawa trafiła do sądu, który analizował czy takie imię nie narusza przepisów francuskiego Kodeksu Cywilnego, który pozwala nadać dziecku dowolne imię pod warunkiem, że nie będzie ono szkodziło nowo narodzonemu.

Chociaż Dżihad po arabsku oznacza "staranie", "zmaganie" to jednak w związku z łączeniem tego terminu z tzw. świętą wojną sąd w Tuluzie orzekł, że imię musi zostać usunięte z aktu urodzenia chłopca. Ostatecznie dziecko będzie nosić imię Dżahid (Jahid).

Co ciekawe to już druga podobna sprawa w ostatnich latach we Francji. Dwa lata temu rodzice z miasta Roubaix również chcieli nazwać chłopca Dżihad, a kiedy urzędnicy nie zgodzili się na to, rodzice zdecydowali się przestawić samogłoski w imieniu i nazwać dziecko Dżahid.

Z kolei w 2013 roku skazana na więzienie (w zawieszeniu) została matka, która wysłała do przedszkola swojego syna noszącego imię Dżihad w bluzce z napisem "Jestem bombą" na przedzie i napisem "Urodzony 11 września" na plecach. Kobietę skazano za "gloryfikowanie zbrodni".

Źródło: thelocal.fr
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA