Liga Europy: Niespodzianka w Salzburgu, Lazio odpada

Po raz pierwszy od 1996 roku austriacki klub awansował do półfinału europejskich rozgrywek. Po dramatycznym meczu Red Bull Salzburg odrobił z nawiązką straty z pierwszego pojedynku z Lazio Rzym i znalazł się w najlepszej czwórce Ligi Europy. Awans uzyskały także zespoły Arsenalu Londyn, Olympique Lyon i Atletico Madryt.

Aktualizacja: 12.04.2018 23:37 Publikacja: 12.04.2018 22:54

Radość strzelca jednej z bramek dla Salzburga, Amadou Haidary

Austriacy w pierwszym pojedynku przegrali w Rzymie 2:4. W rewanżu bezbramkowy remis utrzymywał się aż do 55. minuty, gdy na listę strzelców wpisał się Ciro Immobile z Lazio.

W tym momencie rzymianie prowadzili w dwumeczu różnicą już trzech bramek. Zespół z Salzburga błyskawicznie jednak odpowiedział - już po minucie wyrównał Munas Dabbur., ale drużynie trenera Marco Rose wciąż sporo brakowało do awansu.

Między 72. a 76. minutą gospodarze rewanżu strzelili jednak aż trzy bramki - na listę strzelców wpisali się kolejno: Amadou Haidara, Hwang Hee-Chan i Stefan Lainer. Teraz to Austriacy prowadzili 6:5. Lazio rzuciło się do ataku, ale nie zdołało zanotować trafienia, które przyniosłoby dogrywkę, choć w całym spotkaniu oddali tyle samo celnych strzałów, co Salzburg - po pięć.

Drugi zespół ze "stajni" Red Bulla w europejskich pucharach - RB Lipsk - za sprawą trafienia Brumy już w drugiej minucie spotkania również mocno zbliżył się do awansu. W pierwszym starciu Niemców z Olympique Marsylia gospodarze wygrali 1:0. Francuzi szybko wyrównali - po samobóju Stefana Ilsankera w szóstej minucie - i jeszcze szybciej sami wyszli na prowadzenie, gdy w dziewiątej minucie do siatki trafił Bouna Sarr. Olympique podwyższył jeszcze przed przerwą, a na kontaktowego gola w 55. minucie, ponownie dającego awans Lipskowi, odpowiedzieli pięć minut później. W końcówce wysoki wynik spotkania ustalił jeszcze Hiroki Sakai.

Do końca nadzieje mogli mieć kibice Sportingu Lizbona, który w pierwszym spotkaniu przegrał z Atletico Madryt 0:2. Tym razem po niecałej pół godzinie gry trafił Fredy Montero, ale więcej bramek Portugalczycy już nie strzelili. Z kolei po porażce 1:4 w Londynie iluzoryczne szanse na awans miało CSKA Moskwa. Wprawdzie wicemistrz Rosji prowadził po 50. minutach 2:0, to w końcówce zespół Arsene'a Wengera odpowiedział golami Danny'ego Welbecka i Aarona Ramsey'a, i awansował do półfinału.

Półfinały Ligi Europy odbędą się 26 kwietnia i 3 maja. Finał zaplanowano na 16 maja w Lyonie.

Wyniki rewanżowych meczów 1/2 finalu Ligi Europy:

Olympique Marsylia - RB Lipsk 5:2 (3:1)

- pierwszy mecz 0:1, awans Olympique

Bramki: Stefan Ilsanker (6-samobójcza), Bouna Sarr (9), Florian Thauvin (38), Dimitri Payet (60), Hiroki Sakai (90) - Bruma (2), Jean-Kévin Augustin (55).

CSKA Moskwa - Arsenal Londyn 2:2 (1:0)

- pierwszy mecz 1:4, awans Arsenalu

Bramki: Fiodor Czałow (39), Kiriłł Nababkin (50) - Danny Welbeck (75), Aaron Ramsey (90).

Sporting Lizbona - Atletico Madryt 1:0 (1:0)

- pierwszy mecz 0:2, awans Atletico

Bramka: Fredy Montero (28).

FC Salzburg - Lazio Rzym 4:1 (0:0)

- pierwszy mecz 2:4, awans Salzburga

Bramki: Moanes Dabour (56), Amadou Haidara (72), Hwang Hee-Chan (74), Stefan Lainer (76) - Ciro Immobile (55).