fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Tusk łączy politykę polskiego rządu z "planem Kremla"

AFP
"Strategia PiS czy plan Kremla?" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, krytykując polski rząd m.in. za dyplomatyczny konflikt z Ukrainą oraz "izolację w Unii Europejskiej". Portal Politico wpis byłego premiera nazwał "ostrym atakiem", który "na nowo podsycił spekulacje na temat jego politycznej przyszłości w kraju".

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Obecna kadencja Tuska jako szefa RE kończy się w 2019 roku, czyli rok przed wyborami prezydenckimi w Polsce - zauważa Politico.eu. "Jako były przywódca centroprawicowego rządu i długoletni premier, Tusk jest często wymieniany jako potencjalny kandydat w wyborach" - napisał portal, podkreślając, że rząd PiS i premier Beata Szydło protestowali przeciwko wyborowi Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady.

Tweet Tuska skomentował m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, cytując słowa marszałka Józefa Piłsudskiego "Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej". "Donald Tusk podczas ostatniej wizyty w Polsce zrozumiał, że trzeźwo myślący Polacy postawili mur dzielący go od krajowej polityki! Jego ostatni tweet to walenie głową w ten mur. Będzie bolało!" - napisał polityk PiS.

Nawiązał w ten sposób do wizyty Tuska na obchodach rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie 11 listopada. Były premier w imieniu instytucji unijnych złożył na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec. Towarzyszyły temu gwizdy, buczenie i oklaski zgromadzonych.

"Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej nic dla Polski nie zrobił. Dzisiaj, wykorzystując swoje stanowisko do ataku na polski rząd, atakuje Polskę" - stwierdziła z kolei w swoim twittcie premier Beata Szydło.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA