Uczczą pamięć byłego wicepremiera

W szóstą rocznicę śmierci Andrzeja Leppera Samoobron organizuje dziś uroczystości w Warszawie.

Aktualizacja: 05.08.2017 13:28 Publikacja: 05.08.2017 12:59

Andrzej Lepper 1954-2011

Andrzej Lepper 1954-2011

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Na razie prokuratura nie zdecydowała się na wznowienie  śledztwa w sprawie tragicznej śmierci byłego wicepremiera.

Ciało Andrzeja Leppera jego rodzina znalazła w biurze partii w Al. Jerozolimskich w Warszawie 5 sierpnia 2011 roku. Policja i prokuratura od początku twierdziły, że było to prawdopodobnie samobójstwo, co później wykazało wielomiesięczne śledztwo.

Dziś, w szóstą rocznicę śmierci Leppera, w stolicy odbędą się uroczystości z tej okazji. - Uczcijmy pamięć legendarnego, charyzmatycznego przywódcy Samoobrony biorąc masowo udział w rocznicowych obchodach – apeluje Samoobrona, której Lepper był założycielem i wieloletnim szefem.

Uroczystości zaczną się o godz. 15. 30 przed Sejmem,gdzie wystąpią działacze partii oraz zaproszeni goście. O godz. 16. msza święta w koście pod wezwaniem św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, a po niej uczestnicy przejdą w Al. Jerozolimskie, by złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą byłego wicepremiera.

- Pamiętamy Jego niezłomną postawę Polaka, męża stanu, gorliwego patrioty w walce z niesprawiedliwością społeczną, z antyludzkim liberalizmem, z układem zdeprawowanych elit politycznych – apelują organizatorzy uroczystości.

Andrzej Lepper urodził się w czerwcu 1954 roku. Był absolwentem Technikum Rolniczego, w młodości zawodowo uprawiał boks; pracował w Stacji Hodowli Roślin w Górzynie, a także w PGR w Rzechcinie oraz Państwowym Ośrodku Hodowli Zarodowej w Kusicach.

Na scenę publiczną wkroczył na początku lat 90, gdy zaczął występować w imieniu rolników i mieszkańców wsi niezadowolonych z dotykających ich konsekwencji przemian rynkowych.

W 1992 roku założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, a w 2000 roku partię polityczną - Samoobrona RP. Zasłynął przede wszystkim z organizowania rolniczych blokad dróg i nawoływania do niespłacania zaciągniętych kredytów.

Lider Samoobrony był znany z kontrowersyjnych i kwiecistych wypowiedzi. Jego sztandarowym hasłem przez długi czas było hasło: "Balcerowicz musi odejść" (gdy Leszek Balcerowicz był szefem NBP) oraz: "Wszyscy oni już rządzili i rozkradli Polskę".

Czterokrotnie bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich, a w wyborach parlamentarnych we wrześniu 2001 roku, w których Samoobrona otrzymała 10,2 proc. głosów, Lepper został posłem na Sejm IV kadencji.

- Wersal się skończył w dniu, kiedy Samoobrona weszła do Sejmu - powiedział. W nowym Sejmie na krótko objął funkcję wicemarszałka, ale po tym, jak uniemożliwił eksmisję kupców z włocławskiego rynku oraz oskarżył z trybuny sejmowej kilku polityków o przyjęcie wysokich łapówek, pod koniec listopada 2001 roku został odwołany z funkcji.

W następnej kadencji  ponownie został wybrany na stanowisko wicemarszałka Sejmu. W 2006 roku Samoobrona weszła do rządu PiS. Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa, ale po kilku miesiącach stracił stanowisko,by wrócić nań w październiku 2006 roku. Ponownie odwołano go w lipcu 2007 roku w związku z tzw. aferą gruntową. Później do Sejmu już się nie dostał.

W maju tego roku do ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry były polityk Samoobrony, a obecnie szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski, skierował wniosek o wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Andrzeja Leppera.

Tłumaczył, że w sprawie pojawiły się „nowe okoliczności" w postaci m.in. dokumentów, które w dniu śmierci Leppera miały zostać skradzione z jego biura. Wicepremier miał chcieć przekazać je Jarosławowi Kaczyńskiemu. Drugim dowodem ma być udostępnione teraz ostatnie nagranie z Lepperem, które powstało kilka dni przed jego śmiercią.

- Mam niezbite dowody na to, że Andrzej Lepper został zamordowany. Wszystko wskazuje na to, że był to mord polityczny. PiS powinien wznowić śledztwo w tej sprawie, a jeżeli tego nie zrobi, będziemy się domagać komisji śledczej – mówi dziś Izdebski portalowi se.pl.

Prokuratura jednak na razie tego nie zrobiła. - Wniosek o wznowienie śledztwa w sprawie śmierci Andrzeja Leppera jest nadal analizowany. Dzisiejszy stan prawny jest taki, że śledztwo jest umorzone – tłumaczy Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Na razie prokuratura nie zdecydowała się na wznowienie  śledztwa w sprawie tragicznej śmierci byłego wicepremiera.

Ciało Andrzeja Leppera jego rodzina znalazła w biurze partii w Al. Jerozolimskich w Warszawie 5 sierpnia 2011 roku. Policja i prokuratura od początku twierdziły, że było to prawdopodobnie samobójstwo, co później wykazało wielomiesięczne śledztwo.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do PE. Kosiniak-Kamysz wyjaśnia, co zachęci wyborców do wędrówki do urn
Polityka
Z rządu do Brukseli. Ministrowie zamienią Sejm na Parlament Europejski
Polityka
Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ministrowie na "jedynkach" KO w wyborach. Mamy pełne listy
Polityka
Najdłuższy stażem europoseł z Polski nie będzie kandydował w wyborach do PE