fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Zmiany klimatu groźne jak terroryści z Daesh

By Doc Searls from Santa Barbara, USA (2007_11_04_lhr-den_197.JPG) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Z sondażu Pew Research Center przeprowadzonego wśród mieszkańców 38 państw świata wynika, że ich mieszkańcy za najpoważniejsze zagrożenia uważają działania terrorystów z Daesh (62 proc.) i zmiany klimatyczne (61 proc.).

Pew Research Center omawiając badanie podkreśla, że Daesh zostało uznane za najpoważniejsze zagrożenie przez mieszkańców 18 państw biorących udział w badaniu - są to głównie kraje europejskie, kraje położone na Bliskim Wschodzie i Azji oraz USA. "Wiele z nich doświadczyło ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez islamskich bojowników" - podkreślają autorzy badania.

Tymczasem 13 państw - głównie w Afryce i Ameryce Łacińskiej - za poważniejsze zagrożenie uznało zmiany klimatyczne.

Na kolejnych miejscach, wśród najpoważniejszych zagrożeń dla świata, wymieniano cyberataki ze strony obcych państw i niepewność co do kondycji globalnej gospodarki (po 51 proc. wskazań). To ostatnie najbardziej niepokoiło mieszkańców Wenezueli i Grecji - krajów, które w ostatnich latach doświadczyły poważnego kryzysu ekonomicznego.

Napływ uchodźców za istotny problem uznało 39 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadzono m.in. w Polsce. Z odpowiedzi udzielonych przez Polaków wynika, że najpoważniejszymi zagrożeniami w oczach mieszkańców naszego kraju są działania terrorystów z Daesh (66 proc. wskazań), działania Rosji (65 proc. wskazań) i fala uchodźców (60 proc.) - napływu tych ostatnich bardziej obawiali się jedynie Węgrzy, Grecy, Włosi i Kenijczycy.

Zmiany klimatyczne niepokoją 42 proc. respondentów z Polski, a stan światowej gospodarki - 25 proc.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA