fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Bruksela: Szczyt w sprawie CETA odwołany. Trudeau nie przyjedzie

Unijny politycy nie są zgodni w sprawie CETA
AFP
Premier Kanady Justin Trudeau nie przyleci na szczyt UE. Unijni politycy nie byli w stanie porozumieć się w sprawie umowy handlowej z tym krajem. Do podpisania umowy nie dojdzie

Rozmowy w sprawie CETA będą się w Brukseli nadal odbywać, ale nie ma mowy o podpisaniu umowy - pisze "Financial Times".

Te informacje potwierdził Preben Aamann, rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska: szczyt UE-Kanada ws. podpisania umowy o wolnym handlu CETA nie odbędzie się w czwartek, jak planowano.

 Jakub Wojnarowski: CETA nie powinna zaszkodzić Polsce - czytaj więcej

- Ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie UE są gotowe do podpisania umowy CETA, szczyt UE-Kanada nie rozpocznie się dzisiaj jak planowano. Kanada jest w dalszym ciągu gotowa podpisać to ważne porozumienie, gdy gotowa będzie na to UE" - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej.

- Nie spekulujemy o nowym terminie szczytu. Następny krok to zgoda UE na podpisanie umowy - podkreślił Aamman.

Nieco wcześniej biuro kanadyjskiego szefa rządu poinformowało, że Trudeau pozostanie w czwartek w Ottawie, gdzie będzie uczestniczył w "prywatnych spotkaniach". Podpisanie umowy miało się odbyć w Brukseli w jego obecności.

Walonia zablokowała CETA

W środę w Strasburgu szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił, że ze względu na stanowisko Belgii, UE wciąż nie jest gotowa do podpisania umowy handlowej CETA z Kanadą, ale rozmowy trwają. Dodał, że ciągle możliwe jest, że szczyt UE-Kanada odbędzie się zgodnie z planem w czwartek w Brukseli.

Podpisanie umowy UE-Kanada blokuje belgijski region Walonia. Rząd federalny Belgii potrzebuje zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych kraju, by podpisać porozumienie. Sprzeciw choćby jednego regionu grozi fiaskiem umowy, bowiem państwa UE muszą jednomyślnie dać zgodę na zawarcie przez Unię porozumienia z Kanadą.

- Mam nadzieję, że Belgia po raz kolejny udowodni, że jest mistrzem wypracowywania konsensusu i wkrótce będziemy mieć porozumienie - powiedział Tusk w Parlamencie Europejskim.

- Jeżeli nie będziemy mogli zawrzeć porozumienia o wolnym handlu z Kanadą, najbardziej europejskim z pozaeuropejskich krajów na świecie oraz bliskim przyjacielem i sojusznikiem, będzie to mieć oczywiste konsekwencje dla globalnej pozycji UE - ostrzegł szef Rady Europejskiej.

Z kolei przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że dotrzymanie czwartkowego terminu podpisania umowy CETA nie jest sprawa najważniejszą. - Najważniejsze jest to, by dzisiaj (w środę) wypracowano porozumienie, tak by Belgia mogła podpisać umowę w odpowiedniej chwili - powiedział Juncker w PE.

CETA- negocjacje trwają od 2014

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą. Komisja Europejska na początku lipca br. zaproponowała państwom członkowskim podpisanie umowy. Gdy to uczynią i przegłosuje ją Parlament Europejski, umowa będzie mogła wejść tymczasowo w życie. Ostateczna ratyfikacja będzie należeć do parlamentów krajów unijnych i Kanady.

Tymczasowe stosowanie umowy ma dotyczyć relacji handlowych; do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część umowy. Ostatnio dzięki zaangażowaniu Polski udało się uzyskać deklarację wszystkich państw członkowskich, że w przypadku niepowodzenia ratyfikacji CETA z powodów konstytucyjnych tymczasowe stosowanie umowy musi być anulowane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA