fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zaprzysiężenie nowych ministrów

Fotorzepa/Jerzy
Prezydent Bronisław Komorowski w obecności premier Ewy Kopacz wręcza nominacje dla nowych ministrów. Resortem skarbu pokieruje poseł PO Andrzej Czerwiński, zdrowia - kardiochirurg prof. Marian Zembala, a sportu - były wioślarz Adam Korol.

W związku z ujawnieniem akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej z funkcji w rządzie zrezygnowali w ubiegłą środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński. Do dymisji podał się także marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

W poniedziałek po południu premier Ewa Kopacz podała nazwiska nowych ministrów. Nowym ministrem skarbu został poseł PO Andrzej Czerwiński, zdrowia - kardiochirurg prof. Marian Zembala, a resortem sportu pokieruje były wioślarz Adam Korol.

Szefowa rządu obsadziła też dwa stanowiska wiceministrów, także opuszczone przez bohaterów afery taśmowej. Wiceministrem gospodarki została posłanka PO Anna Nemś, a środowiska inna posłanka Platformy – Dorota Niedziela.

Obejmując urząd ministra uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom RP, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym dobrem i nakazem" - mówili kolejno nowy minister skarbu Andrzej Czerwiński, sportu - Adam Korol i zdrowia - prof. Marian Zembala.

- Chciałbym serdecznie podziękować za zmianę dokonaną w ten sposób, że polityka to nie tylko zaszczyty i splendory - powiedział prezydent Bronisław Komorowski mówiąc, że na pewno milej jest wręczać nominacje, niż odwoływać, jednak zmiana konieczna jest na drodze do rozwoju.

Zwracając się do nowych ministrów prezydent Komorowski podziękował im za postawę służby. - Życzę wszystkim odwagi i woli dokończenia wielkiego, pięknego dzieła i przekonania, że to wszystko robimy w służbie najjaśniejszej Rzeczpospolitej - dodał prezydent.

 Do nowych ministrów zwróciła się też premier Ewa Kopacz. Powiedziała, że nowo powołani szefowie resortów skarbu, sportu i turystyki trafili do rządu w bardzo trudnych czasach.

- Mogę powiedzieć: łatwo nie będzie. Przyszliście do rządu nie po to, by się dowartościowywać. Już jesteście mistrzami w swoich dziedzinach. Jesteście tu po to, by pokazać, czym jest bezinteresowna służba dla obywateli - powiedziała premier.

Wyraziła nadzieję, że przez te cztery najbliższe miesiące nowi ministrowie przekonają Polaków do tego, że podejmują słuszne decyzje. - Jedyną tarczą, jaka was będzie bronić w tych trudnych czasach, jest pokora - przyznała Ewa Kopacz. - Bądźcie dzielni w tym, co będziecie robić na rzecz innych i róbcie to skutecznie.

W uroczystości, oprócz premier Ewy Kopacz, uczestniczą m.in. szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski i szef BBN Stanisław Koziej.

O godz. 12 w KPRM odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów w nowym składzie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA