fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rozmaitości

Śladami Nelsona Mandeli

AFP
Prezydenci, premierzy i gwiazdy opłakują Nelsona Mandelę, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, który zmarł w wieku 95 lat. Do kilku najważniejszych miejsc związanych z afrykańskim bohaterem zaczną wkrótce ściągać rzesze sympatyków
Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA oraz ikona walki z apartheidem zmarł wczoraj w Johannesburgu. Kondolencje napływają z całego świata. A wkrótce do Republiki Południowej Afryki mogą zacząć przyjeżdżać sympatycy Mandeli, aby na własne oczy zobaczyć miejsca związane ze swym idolem.
Amerykański Fox News już przygotował listę takich miejsc. Jednym z nich jest Chancellor House w Johannesburgu, gdzie Nelson Mandela wraz ze swoim dobrym przyjacielem Oliverem Tambo otworzył kancelarię prawną. Budynek jest już na liście obiektów chronionych przed rozbiórką, a na elewacji zawisła replika dawnego napisu „Mandela and Tambo Attorneys", który przyciągał klientów w latach 50. XX wieku. Drugim wartym zobaczenia obiektem w stolicy RPA jest Old Pass Office, w którym czarni mieszkańcy tego kraju otrzymywali w czasach apartheidu specjalne przepustki konieczne do legalnego poruszania się po mieście.
Miłośnicy zmarłego bohatera RPA z pewnością nie mogą ominąć wycieczki na Robben Island – wyspy, na której Nelson Mandela odsiadywał wyrok dożywotniego więzienia za walkę z rządem. W sumie w położonej na wyspie celi spędził 18 lat. Jednym z gości, który latem obecnego roku odwiedził dawną celę laureata Pokojowej Nagrody Nobla w nieczynnym już więzieniu był amerykański prezydent Barack Obama.
Na liście najważniejszych miejsc do odwiedzenia związanych z Mandelą powinno znaleźć się też Soweto. W mieście tym rodzina afrykańskiego polityka mieszkała od 1946 do 1990 roku. Nelson Mandela przekazał swój dom fundacji, która otworzyła w nim Muzeum Rodziny Mandeli. W mieście tym mieszkali również inni działacze walczący o zniesienie apartheidu, tacy jak np. biskup Desmond Tutu, który w dużej mierze przyczynił się do pojednania między białymi i czarnymi.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA