fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Brunei: sułtan wprowadza szariat

Sułtan Hassanal Bolkiah
AFP
Sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah ogłosił, że w ciągu sześciu miesięcy zacznie obowiązywać islamski kodeks karny - szariat
Nowy kodeks karny przewiduje m.in. amputację kończyny dla złodziei i  kamienowanie cudzołożników. Zakazuje rygorystycznie spożywania alkoholu i zaleca skromność w zachowaniu. Reguluje także codzienne życie i zasady współżycia, ale także politykę i ekonomię.
Sułtan powiedział dziś w przemówieniu do poddanych, że szariat powinien być traktowany jako forma "specjalnych wytycznych" od Boga i będzie częścią "wielkiej historii maleńkiego Brunei".
W sułtanacie tym szariat miał do niedawna zastosowanie głownie w rozstrzyganiu sporów rodzinnych, podczas gdy dla ortodoksyjnych muzułmanów nie ma rozdziału między życiem religijnym i świeckim. Dlatego sułtan uznał, że wprowadzenie szariatu do oficjalnego wymiaru sprawiedliwości umocni rolę religii w kraju.
Ponad 70 procent mieszkańców Brunei wyznaje islam, około 8 procent - buddyzm, niewiele ponad 5 procent - chrześcijaństwo.
Brunei jest monarchią absolutną. Najważniejszą osobą w państwie jest sułtan, obecnie Hassanal Bolkiah, który pełni funkcję premiera, ministra obrony narodowej oraz ministra finansów.
Jest on najstarszym synem poprzedniego sułtana, Omara Aliego Saiduddina III. Ma dwie żony, czterech synów i sześć córek. Jego następcą jest syn, książę Al-Muhtadee Billah.
Sułtan Brunei jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Jego majątek szacowany jest na kilkadziesiąt miliardów dolarów US.
Urodziny sułtana Brunei
Źródło: alarabiya.net
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA