Nagroda im. Jana Cybisa ustanowiona została w 1973 roku przez ZPAP. Nosi imię wybitnego polskiego kolorysty, który miał olbrzymi wpływ na powojenne środowisko artystyczne i był głównym inicjatorem reaktywowania ZPAP. Jej pierwszym laureatem został Tadeusz Dominik. A wśród innych znaleźli się m.in. Jacek Sienicki, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Józef Czapski, Łukasz Kololkiewicz, Jan Dobkowski, Leon Tarasewicz, Teresa Pągowska, Jarosław Modzelewski i Ryszard Grzyb.

Nagroda jest przyznawana za całokształt twórczości. Paweł Susid otrzymuje ją za rok 2011, a Marek Sobczyk za 2012.

Paweł Susid (ur. w 1952) ukończył warszawską ASP w pracowni Tadeusza Dominika, a obecnie jest wykładowcą tej uczelni. W początkach twórczości jego sztuka wpisywała się w nurt Nowej Ekspresji (brał m.in. udział w wystawie „Ekspresja lat 80-ych" w BWA w Sopocie). Od lat 90. artysta nawiązuje do konstruktywizmu i geometrii. Jego obrazy mają formę szablonowych komunikatów odnoszących się do otaczającej rzeczywistości. Zbudowane są z najprostszych figur geometrycznych, symboli i znaków, którym towarzyszy krótki tekst – komentarz autora do otaczającego świata, kultury i kondycji człowieka, zabarwiony ironią i poczuciem humoru. Artysta odwołuje się do awangardowej tradycji sztuki, a jednocześnie sprzeciwia się ustalonemu wzorcowi jej odczytywania.

Marek Sobczyk (ur. w 1955) ukończył studia na wydziale malarstwa ASP w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. W latach 80. był współzałożycielem warszawskiej Gruppy, która dała początek polskiej Nowej Ekspresji oraz współwydawcą czasopisma „Oj dobrze już". Malarz i grafik.  W 1988 wraz z Jarosławem Modzelewskim założył Szkołę Sztuki. Od lat 90. działa razem z Piotrem Młodożeńcem w autorskiej spółce graficznej Zafryki. Jego figuralne malarstwo czerpie z różnych źródeł: nowej ekspresji, transawangardy i popkultury. Artysta tworzy frapujące kalambury z szerokimi odniesieniami kulturowymi. Pisze także teksty teoretyczne i literackie.

Wystawy laureatów Nagrody im. Cybisa odbędą się na przełomie października i listopada w warszawskim Domu Artysty Plastyka.