Każdy przypadek opisany w filmie to trzymająca w napięciu walka o życie. Filmowcy prezentują osiągnięcia współczesnej medycyny, ludzkie dramaty i fascynujące odkrycia naukowców. Ale bohaterami głównymi cyklu są wirusy i pasożyty, z którymi walczą lekarze. Widzowie będą śledzić m.in. historię choroby mieszkańców Teksasu, zaatakowanych przez pasożyta pożerającego po kawałku ich ciała. Dowiedzą się także, jak groźne może być zakażenie amebą, gdy pasożyt atakuje oczy pacjentki.

Już pierwszy odcinek dokumentalnego serialu „Obcy wewnątrz nas” może wbić w fotel widzów o słabych nerwach. 11-miesięczny Garrett Richardson połknął jaja robaków, które w ciągu kilku dni dotarły do jego głowy i zaczęły pożerać mózg. Pewnemu weteranowi z Wietnamu udało się bezpiecznie wrócić z frontu, ale w domu dopadł go podstępny wróg. Przemieszczał się w ciele, zatruwając odchodami organy i układ limfatyczny. Gdy badania lekarskie ujawniają powód dolegliwości weterana, ich sprawca dawno już opuścił jego ciało.

John Figge i członkowie jego rodziny przez sześć lat musieli żyć z bakteriami złapanymi w Afryce i podróżującymi w ich organizmach. Intruzów wykryto dopiero wtedy, kiedy jeden z nich zaczął atakować mózg Johna.

Poznamy także przywry, które powodują drugą obok malarii najpoważniejszą światową chorobę pasożytniczą – schistosomatozę. Żywią się one ludzką krwią, a zakażenie następuje poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą. Larwy wydzielają specjalną substancję, która rozpuszcza skórę ofiary i powoduje, że pomiędzy tkankami tworzy się mały otwór, przez który wpływają do środka. Przywry mogą tkwić w organizmie człowieka wiele lat, niszcząc ważne organy – wątrobę, płuca czy woreczek żółciowy. W cięższych przypadkach larwy atakują centralny system nerwowy i składają swe jaja w mózgu ofiary, co może prowadzić do śmierci.

Kolejnym bohaterem odcinka będzie nitkowiec ludzki, który powoduje u ludzi ciężką chorobę zwaną słoniowacizną, przenoszoną przez komary. Początkowe objawy mogą wskazywać na astmę – chory skarży się na problemy z oddychaniem. Późniejsze problemy to spuchnięte nogi, silne bóle kończyn i złotawy płyn sączący się poprzez pory skóry. Chodzenie staje się tak bolesne, że chory może umrzeć z bólu...