fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Polskie planety wokół czerwonego olbrzyma

Rzeczpospolita
Międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez dr. Andrzeja Niedzielskiego z centrum Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrył planetę krążącą wokół odległej gwiazdy
Jest to tzw. czerwony olbrzym, masywna stara gwiazda. Nosi nazwę HD 1022272. Odkryta przez Polaków planeta jest gigantem o masie 5,9 razy większej niż masa Jowisza. Wokół gwiazdy prawdopodobnie krąży jeszcze jedna mniejsza planeta o masie 2,6 razy większej od masy Jowisza. Praca opisująca to odkrycie ukaże się w prestiżowym magazynie „The Astrophysical Journal”.
Masa HD 1022272 jest prawie dwa razy większa od masy Słońca, ale jej średnica jest 10 razy większa niż słoneczna. Znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa w odległości około 1180 lat świetlnych od Słońca. Nie można jej dostrzec gołym okiem, ale z pomocą lornetki już tak.
HD 102272 b, bo tak nazywa się pierwsza z nowoodkrych planet, krąży po prawie kołowej orbicie nieco ciaśniejszej niż orbita Wenus wokół naszego Słońca. Odległy glob na obiegnięcie gwiazdy potrzebuje 127,5 dnia. — Ciasna orbita planety HD 102272 b jest jej najbardziej interesującą cechą. Spośród wszystkich znanych obiektów tego typu planeta ta krąży najbliżej starej masywnej gwiazdy — wyjaśnia dr Niedzielski.
Według pomiarów zgromadzonych dotąd przez zespół, druga planeta HD 102272 c, obiega gwiazdę po bardzo wydłużonej orbicie o średnim promieniu zbliżonym do promienia orbity Marsa w Układzie Słonecznym. HD 102272 c potrzebuje na jeden obieg wokół swojego słońca aż 520 dni.
HD 102272 b została odkryta jako druga planeta w ramach projektu prowadzonego we współpracy Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt obejmuje przegląd ok. 1000 gwiazd nieba północnego z wykorzystaniem teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie. HD 102272 b, c jest pierwszym układem z wieloma planetami znalezionym w ramach tego projektu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA