Materiał powstał we współpracy z SEGRO

W ciągu 102 lat działalności SEGRO, brytyjskiego właściciela, dewelopera i zarządcy nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, ekologia i zrównoważone rozwiązania z innowacyjnych dodatków, stały się głównymi filarami polityki firmy. Przekłada się to na dążenie do realnej zeroemisyjności – SEGRO zobowiązało się m.in. do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

Ekologia wczoraj, dziś i jutro

Jednym z najważniejszych, strategicznych przedsięwzięć firmy stał się program „Odpowiedzialne SEGRO”, stawiający na trzy długofalowe priorytety: obniżenie emisji dwutlenku węgla, wsparcie lokalnych społeczności i środowiska naturalnego oraz rozwój talentów. Firma prowadzi w tym zakresie autorskie programy, jak zainstalowanie ładowarek do pojazdów elektrycznych i hybryd we wszystkich swoich parkach czy montaż źródełek wody w placówkach edukacyjnych. Ale także bierze udział w tych realizowanych we współpracy z fundacjami, jak akcja „Operacja czysta rzeka”. W ramach tej ostatniej pracownicy dewelopera dbają o zmniejszenie ilości mikroplastiku, który przedostaje się ze śmieci do polskich zbiorników wodnych.

W obliczu kryzysu klimatycznego międzynarodowe oddziały dewelopera podejmują współpracę na rzecz zwiększenia energooszczędności obiektów, ekologicznego projektowania nowych budynków, a także pozytywnych zmian w ich najbliższym otoczeniu. W przypadku obiektu magazynowego oczywiście postawienie nowego, uwzględniającego najbardziej ekologiczne technologie magazynu to jedno rozwiązanie, jednak prawdziwie eko i bardziej neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla jest recykling już istniejącej powierzchni.

PropTech i eko szansą dla starszych obiektów

Przykładem udanej ekologicznej modernizacji 10 000 mkw. powierzchni są działania na rzecz szwedzkiej firmy HL Display w SEGRO Business Park Gliwice. W ramach zmian planowane są liczne innowacje, wśród których znajdzie się m.in. wymiana standardowego oświetlenia na energooszczędne LED. Dodatkowo oświetlenie będzie sterowane inteligentnym systemem DALI, który dzięki czujnikom ruchu oraz natężenia światła dziennego będzie mógł redukować sztuczne oświetlenie w słoneczne dni czy przy braku ruchu w danej części magazynu. Wdrożony zostanie także oparty na rozwiązaniach chmurowych system monitorowania mediów, umożliwiający kontrolę zużycia energii czy gazu w czasie rzeczywistym. Co więcej, w ramach modernizacji planowany jest także montaż paneli fotowoltaicznych, a dodatkowo energia będzie gromadzona w kolektorach słonecznych i później wykorzystywana do podgrzewania wody do użytku ogólnego. W ramach ekologicznej adaptacji w budynku pojawią się też ładowarki do pojazdów elektrycznych i stojaki na rowery. Wokół magazynu planowane są dodatkowe nasadzenia, a w jego sąsiedztwie stanie kolejna pasieka dla pszczół, a także domki dla owadów.

– Nasze obiekty od samego początku projektujemy tak, aby mogły służyć klientom przez długi czas i by możliwe były w nich idące z duchem czasu modernizacje – mówi Joanna Janiszewska, dyrektor regionalna SEGRO. – Rearanżując budynek zajmowany przez HL Display, przedłużamy jego żywotność, a zarazem optymalizujemy koszty jego bieżącej eksploatacji. Co więcej, robimy to w duchu ekologii, do czego nie musieliśmy namawiać naszego klienta, gdyż łączy nas wspólny cel, tj. dążenie do minimalizacji śladu węglowego w naszej codziennej działalności. Dodatkowo nowa umowa z HL Display to kolejne w ostatnim czasie przedłużenie współpracy z długoletnim klientem, co jest dla nas powodem do dumy. Dowodzi to zaufania wynikającego z silnych relacji, jakie udało się nam zbudować na przestrzeni lat – dodaje Joanna Janiszewska.

SEGRO ma na swoim koncie liczne ekologiczne modernizacje również za granicą. Niedawno firma rozpoczęła prace nad renowacją jednego z budynków w swoim najstarszym parku, Slough Trading Estate w Wielkiej Brytanii, jako element działań rozwoju z uwzględnieniem niskiej emisji dwutlenku węgla. Wybudowany w 1988 roku obiekt zostanie przekształcony w najnowocześniejszą, przyjazną dla środowiska przestrzeń przemysłową i magazynową. Będzie miał docelowo zerową emisję dwutlenku węgla netto, a celem modernizacji jest uzyskanie certyfikatu BREEAM Excellent.

Materiał powstał we współpracy z SEGRO