Materiał powstał we współpracy z SEGRO

Przedsiębiorcy, w tym branża magazynowa, poważnie podchodzą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dopytują o to najemcy. – SEGRO w Polsce stara się sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, kładąc jednocześnie nacisk na bycie przyjaznym dla środowiska oraz na zrównoważony rozwój – zaznacza Magdalena Szulc, Managing Director SEGRO na Europę Centralną. Zgodnie ze strategią i założeniami programu „Odpowiedzialne SEGRO" spółka zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2030 roku.

Oszczędności dla klientów

Branża nieruchomości magazynowych inwestuje w ekologiczne rozwiązania i nowe technologie, ponieważ są przyjazne dla środowiska i zapewniają oszczędności klientom. Choćby oświetlenia LED, które zapewnia o ponad 30 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej, jednocześnie znacznie redukując jej koszty. Inwestycja spłaca się w niecały rok. Diody, których barwa światła jest zbliżona do słonecznego, lepiej oświetlają miejsca pracy.

SEGRO w Polsce wykorzystuje także rozwiązania PropTech, czyli nowe technologie w nieruchomościach. – Od kilku lat widzimy też konsekwentny wzrost zainteresowania wśród klientów nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi z zakresu PropTech. Pomagają one nie tylko w optymalizacji zasobów i budżetu, ale także wpisują się w trendy związane ze zrównoważonym rozwojem – zauważa Magdalena Szulc.

Podkreśla, że spółka jest innowatorem. – Już od kilku lat wykorzystujemy nowe technologie na każdym etapie życia budynków, od ich projektu, aż po eksploatację – wskazuje Managing Director SEGRO na Europę Centralną.

Przykładem jest choćby wdrożony w niemal wszystkich parkach SEGRO w Polsce system monitoringu mediów w chmurze, który pomaga klientom optymalizować zużycie energii elektrycznej czy gazu. To chmurowe rozwiązanie pozwala na kontrolę zużycia mediów w czasie rzeczywistym nawet w kilku obiektach jednocześnie.

W parkach SEGRO systematycznie wprowadzane są również kolejne rozwiązania z zakresu PropTech: między innymi system kontroli dostępu, który automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne, a to zapewnia większe bezpieczeństwo oraz płynność komunikacyjną pracowników i stałych dostawców. Dzięki automatyce czas przestoju przed szlabanem skrócił się z dwóch minut do dwóch sekund.

Kolejną inicjatywą związaną z kolei z rozwijającym się trendem elektromobilności jest zainstalowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych w każdym z parków logistycznych SEGRO w Polsce. W kilku obiektach samochody wykorzystywane przez zespół obsługujący budynek zostały wymienione na elektryczne. SEGRO w Polsce niedawno zakontraktowało zakup energii wyłącznie z odnawialnych źródeł.

Odpowiedzialna firma

W tym roku w ramach programu „Odpowiedzialne SEGRO" spółka prowadzi m.in. paneuropejski program związany z fotowoltaiką, zaś lokalnie rozpoczyna współpracę z miastem Łódź, gdzie będzie działać w obszarach zatrudnienia, edukacji oraz ekologii. Firma przyłączyła się w Łodzi m.in. do akcji „Operacja czysta rzeka", co było całkowicie naturalną decyzją, wynikającą z podjętych zobowiązań związanych m.in. z inwestowaniem w lokalne społeczności.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Dzięki inicjatywie i sprawności Property Managerów SEGRO już w czterech lokalizacjach w Polsce stanęły ule i hotele dla owadów. Hotele zbudowali sami pracownicy SEGRO. Do uli wprowadziło się z kolei już ponad pół miliona pszczół, a wybór lokalizacji pasiek jest uzasadniony umiejscowieniem magazynów w pobliżu pól uprawnych. W ten sposób można pozyskać nawet 200 kilogramów miodu rocznie.

Standardem dla obiektów magazynowych SEGRO w Polsce jest ekologiczna certyfikacja BREEAM. Wiele punktów, niezbędnych do zdobycia tego certyfikatu, przyznawanych jest za recykling: samej powierzchni, w przypadku budowy typu brown field (np. na dawnych nieużytkach przemysłowych), ale też wykorzystywanych materiałów. Kolejne bonusy przyznawane są m.in. za poziom energooszczędności budynku.

Podczas certyfikacji oceniane są nie tylko walory ekologiczne budynku, ale także takie obszary jak: zarządzanie obiektem, innowacyjność zastosowanych technologii oraz komfort pracowników. Wśród niewielu obiektów w Polsce, którym przyznano certyfikat z oceną VERY GOOD, znajdują się te zrealizowane przez SEGRO, m.in.: obiekt produkcyjno-magazynowy Corning w SEGRO Logistics Park Stryków, budynek w SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki czy też część budynku C na terenie SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn.

SEGRO przywiązuje uwagę do podejmowania aktywności z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. – To dla nas fundamentalne, aby „dawać coś od siebie" i wspierać świat wokół nas – zapewnia Magdalena Szulc.