Unijne środki wesprą inwestycje w kolej miejską

Samorządy od 28 czerwca 2024 r. mogą ubiegać się o dotacje na kolej miejską. Udział w miliardowym budżecie zapewni projekt, który zakłada wspieranie mobilności i budowanie nowoczesnych systemów transportowych dostosowanych do codziennych potrzeb mieszkańców.

Publikacja: 26.06.2024 04:30

Unijne środki wesprą inwestycje w kolej miejską

Foto: Adobe Stock

Idea zrównoważonej mobilności miejskiej bazuje na wykorzystaniu bezemisyjnego transportu publicznego, w tym autobusów, metra, tramwajów, ale również pociągów. Rozwój miast i aglomeracji powinien być więc zorientowany na wygodny i sprawny system kolejowy. Inwestowanie w miejską infrastrukturę kolejową jest niezwykle kosztowne, a w sytuacji ograniczonych budżetów samorządów stanowi nie lada wyzwanie.

Z pomocą przychodzą środki unijne. W ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021–2027 (FEnIKS) przewidziano wsparcie w formie dotacji na rozwój i udoskonalanie zrównoważonej mobilności opartej właśnie na kolei na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Dla samorządów możliwość ubiegania się o dotacje na kolej miejską otwiera się już niebawem i przeznaczono na ten cel aż miliard złotych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą