Teresa Siudem: Milcząca zgoda organu na odrolnienie

Odrolnienie gruntów klas I-III, położonych poza miastem nigdy nie było prostą sprawą. Po wprowadzeniu reformy planistycznej, jeszcze trudniej jest zmienić ich przeznaczenie.

Publikacja: 25.06.2024 04:30

Teresa Siudem: Milcząca zgoda organu na odrolnienie

Foto: Adobe Stock

We wrześniu 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmieniła ona także przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, które określają zasady odrolnienia gruntów. Z „ustawy gruntowej” zniknął przepis, który przewidywał uproszczoną procedurę odrolnienia gruntów klas I–III. Nie wymagała ona zgody ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowelizując ustawę, dla tej regulacji nie zastosowano przepisów przejściowych. W konsekwencji – do czasu uchwalenia planu ogólnego – nie będzie można ustalić dla gruntów klas I-III decyzji o warunkach zabudowy. Oznacza to, że wiele inwestycji przez ten czas będzie zablokowanych. Nie dotyczy to gruntów położonych w obszarze uzupełniania zabudowy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?