Uchwałą nie wolno wprowadzać dowolnych postanowień

Ustawa o świadczeniach rodzinnych nie przewiduje możliwości odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Publikacja: 12.06.2024 04:30

Uchwałą nie wolno wprowadzać dowolnych postanowień

Foto: Adobe Stock

Rada miejska na podstawie uchwały określiła zasady przyznawania świadczenia – bonu żłobkowego. W załączniku do uchwały znalazł się zapis, z którego wynikało, że wnioskujący o świadczenie pieniężne składać ma oświadczenie: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Takie postanowienia uchwały zakwestionował wojewoda, który zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.

Wojewoda zwrócił uwagę, że art. 22b ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych nie przyznaje radzie gminy kompetencji do stanowienia przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Co więcej, z brzmienia art. 22b ust. 3 powołanej ustawy wynika, że do świadczeń, o których mowa, nie stosuje się rozdziału 6 tej ustawy, przewidującego przypadki odebrania od wnioskodawcy oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?