Pensja księdza to informacja publiczna

Fakt, że w szpitalu jest zatrudniony tylko jeden kapelan, nie może być podstawą ograniczenia dostępu do informacji publicznej o pensji księdza.

Publikacja: 15.11.2023 02:00

Pensja księdza to informacja publiczna

Foto: AdobeStock

Choć nie jest osobą publiczną, można żądać informacji o wynagrodzeniu szpitalnego kapelana i liczbie przepracowanych godzin. Nawet gdy szpital zatrudnia tylko jednego księdza. Nie będzie więc anonimowy. Chodzi bowiem o wynagrodzenie związane z gospodarowaniem publicznymi finansami. Za informację publiczną nie może zostać natomiast uznane to, z jakiej parafii jest kapelan. Taką informację chroni prawo do prywatności. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Sąd administracyjny wyjaśnił, że sprawowanie funkcji publicznej wiąże się z realizacją określonych zadań w urzędzie, w ramach struktur władzy publicznej lub na innym stanowisku decyzyjnym w strukturze administracji publicznej, a także w innych instytucjach publicznych. Chodzi o podmioty, którym przysługuje co najmniej wąski zakres kompetencji decyzyjnej w ramach instytucji publicznej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?