Pensja księdza to informacja publiczna

Fakt, że w szpitalu jest zatrudniony tylko jeden kapelan, nie może być podstawą ograniczenia dostępu do informacji publicznej o pensji księdza.

Publikacja: 15.11.2023 02:00

Pensja księdza to informacja publiczna

Foto: AdobeStock

Choć nie jest osobą publiczną, można żądać informacji o wynagrodzeniu szpitalnego kapelana i liczbie przepracowanych godzin. Nawet gdy szpital zatrudnia tylko jednego księdza. Nie będzie więc anonimowy. Chodzi bowiem o wynagrodzenie związane z gospodarowaniem publicznymi finansami. Za informację publiczną nie może zostać natomiast uznane to, z jakiej parafii jest kapelan. Taką informację chroni prawo do prywatności. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Sąd administracyjny wyjaśnił, że sprawowanie funkcji publicznej wiąże się z realizacją określonych zadań w urzędzie, w ramach struktur władzy publicznej lub na innym stanowisku decyzyjnym w strukturze administracji publicznej, a także w innych instytucjach publicznych. Chodzi o podmioty, którym przysługuje co najmniej wąski zakres kompetencji decyzyjnej w ramach instytucji publicznej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
W sądzie i w urzędzie
Pierwsza skarga następcy Ziobry. Zarzuca sądowi "bezduszny formalizm"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości