Ważne są terminy i właściwe doręczenie

Art. 12 § 6 pkt 2 ordynacji podatkowej pełni funkcję ochronną dla podatników, dając im gwarancję, iż poprzez nadanie pisma na poczcie termin do dokonania czynności zostanie zachowany i uniknie on negatywnych konsekwencji z upływem terminu.

Publikacja: 18.10.2023 02:00

Ważne są terminy i właściwe doręczenie

Foto: Adobe Stock

Zasady dotyczące obliczania terminów, jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny, zostały określone w art. 12 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 2651 ze. zm., dalej o.p.). Z treści art. 12 o.p. nie wynika, aby normy w nim ujęte dotyczyły kompleksowej regulacji zagadnienia terminów w postępowaniu podatkowym, a jego zakres przedmiotowy odnosi się jedynie do sposobu obliczania terminów we wskazanych rodzajach postępowań. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ujęte w tym przepisie zasady obliczania terminów odnoszą się zarówno do terminów określonych w prawie materialnym, jak i do terminów procesowych, jego budowa zaś jest przejrzysta (wyrok NSA z 27 lutego 2007 r., sygn. I GSK 654/06).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?