Prawa do ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych

To, że ustawa ogranicza pewne dochody jednostek samorządu terytorialnego, nie może stanowić podstawy do stwierdzenia niekonstytucyjności danej regulacji, jeśli dochody z innych źródeł umożliwiają realizację efektywną poszczególnych zadań publicznych.

Publikacja: 04.10.2023 02:00

Prawa do ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych

Foto: Adobe Stock

Trybunał Konstytucyjny, powołując się na dotychczasowe orzecznictwo, dostrzegł, że zasada ustanawiania podatków wyłącznie w drodze ustawowej przez reprezentację narodu jest zarazem podstawową zasadą państwa demokratycznego; została ugruntowana w efekcie długotrwałej walki politycznej, w wyniku której już w XIX wieku niektóre państwa przyjęły ustrój demokratyczno-liberalny.

Wskazał też, że ustalając wykładnię art. 217 Konstytucji RP, Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie przypominał, iż zgodnie z tym przepisem wszystkie istotne elementy stosunku daninowego powinny zostać uregulowane bezpośrednio w ustawie; do spraw zastrzeżonych dla ustawy należy w szczególności określenie podmiotów oraz przedmiotu danin publicznych. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego podkreślano również, że w praktyce nie jest możliwe regulowanie w ustawach podatkowych wszystkich zagadnień prawa podatkowego, co powoduje konieczność korzystania z upoważnień ustawowych w zakresie niewyłączonym przez art. 217 Konstytucji RP.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?