Prawa do ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych

To, że ustawa ogranicza pewne dochody jednostek samorządu terytorialnego, nie może stanowić podstawy do stwierdzenia niekonstytucyjności danej regulacji, jeśli dochody z innych źródeł umożliwiają realizację efektywną poszczególnych zadań publicznych.

Publikacja: 04.10.2023 02:00

Prawa do ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych

Foto: Adobe Stock

Trybunał Konstytucyjny, powołując się na dotychczasowe orzecznictwo, dostrzegł, że zasada ustanawiania podatków wyłącznie w drodze ustawowej przez reprezentację narodu jest zarazem podstawową zasadą państwa demokratycznego; została ugruntowana w efekcie długotrwałej walki politycznej, w wyniku której już w XIX wieku niektóre państwa przyjęły ustrój demokratyczno-liberalny.

Wskazał też, że ustalając wykładnię art. 217 Konstytucji RP, Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie przypominał, iż zgodnie z tym przepisem wszystkie istotne elementy stosunku daninowego powinny zostać uregulowane bezpośrednio w ustawie; do spraw zastrzeżonych dla ustawy należy w szczególności określenie podmiotów oraz przedmiotu danin publicznych. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego podkreślano również, że w praktyce nie jest możliwe regulowanie w ustawach podatkowych wszystkich zagadnień prawa podatkowego, co powoduje konieczność korzystania z upoważnień ustawowych w zakresie niewyłączonym przez art. 217 Konstytucji RP.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Konsumenci
Będą zmiany w zakazie handlu w niedziele. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prawo dla Ciebie
Trybunał: koła łowieckie nie muszą płacić rolnikom za każdą szkodę
Sądy i trybunały
Po wyroku TK rząd Morawieckiego chce szybko wyrównać krzywdy sędziom
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?