Marek Kobylański: Z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać

Mamy teraz wakacje i temat szkoły i uczniów zszedł na dalszy plan.

Publikacja: 28.06.2023 11:33

Marek Kobylański: Z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać

Foto: AdobeStock

Jednak w dzisiejszym numerze w artykule „Przyczyny odwołania ze stanowiska kierowniczego w szkole” opisany został jeden z wyroków, który powinien dać do myślenia wielu dorosłym, a szczególnie nauczycielom na temat tego, z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać. Jest to szczególnie istotne w czasie rozgrzewanych przez polityków emocji w trakcie kampanii wyborczej.

Otóż w jednym ze swoich rozstrzygnięć Naczelny Sąd Administracyjny, oceniając stan faktyczny, wskazał, że już same okazywanie wyraźnych preferencji politycznych przez nauczyciela w zakresie wykonywania swojej pracy z okazywaniem braku szacunku dla osób o odmiennych poglądach stanowi zaprzeczenie jego obowiązków. Sąd wyraźnie zaznaczył, że nauczyciel ma prawo do własnych przekonań politycznych, jednak będąc dyrektorem takiej placówki, nie powinien w sposób tak ostentacyjny ich prezentować. Niedopuszczalne jest określanie polityków innych opcji politycznych jako (…) (z uwagi na ostrość sformułowań zostały one pominięte w uzasadnieniu sądu). Ostatecznie sprawa w NSA zakończyła się pozbawieniem nauczyciela stanowiska dyrektora. Ale nie ta sankcja jest tu najważniejsza. Czy w ogóle do takiego rozstrzygnięcia powinno dojść? Czy to nie jest oczywiste, że szkoła nie jest miejscem, w którym powinna się pojawić narracja polityków z coraz bardziej agresywnych programów propagandowych i wieców wyborczych? Rozpocznie się rok szkolny i będzie to czas szczyt kampanii wyborczej. Młodym ludziom trzeba przynajmniej próbować pokazać w szkole, że o sprawach politycznych i społecznych można rozmawiać w duchu tolerancji i zrozumienia w standardach jak najbardziej odległych od tych, którymi posługują się politycy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy