Marek Kobylański: Z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać

Mamy teraz wakacje i temat szkoły i uczniów zszedł na dalszy plan.

Publikacja: 28.06.2023 11:33

Marek Kobylański: Z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać

Foto: AdobeStock

Jednak w dzisiejszym numerze w artykule „Przyczyny odwołania ze stanowiska kierowniczego w szkole” opisany został jeden z wyroków, który powinien dać do myślenia wielu dorosłym, a szczególnie nauczycielom na temat tego, z czym uczniowie w szkole nie powinni się spotkać. Jest to szczególnie istotne w czasie rozgrzewanych przez polityków emocji w trakcie kampanii wyborczej.

Otóż w jednym ze swoich rozstrzygnięć Naczelny Sąd Administracyjny, oceniając stan faktyczny, wskazał, że już same okazywanie wyraźnych preferencji politycznych przez nauczyciela w zakresie wykonywania swojej pracy z okazywaniem braku szacunku dla osób o odmiennych poglądach stanowi zaprzeczenie jego obowiązków. Sąd wyraźnie zaznaczył, że nauczyciel ma prawo do własnych przekonań politycznych, jednak będąc dyrektorem takiej placówki, nie powinien w sposób tak ostentacyjny ich prezentować. Niedopuszczalne jest określanie polityków innych opcji politycznych jako (…) (z uwagi na ostrość sformułowań zostały one pominięte w uzasadnieniu sądu). Ostatecznie sprawa w NSA zakończyła się pozbawieniem nauczyciela stanowiska dyrektora. Ale nie ta sankcja jest tu najważniejsza. Czy w ogóle do takiego rozstrzygnięcia powinno dojść? Czy to nie jest oczywiste, że szkoła nie jest miejscem, w którym powinna się pojawić narracja polityków z coraz bardziej agresywnych programów propagandowych i wieców wyborczych? Rozpocznie się rok szkolny i będzie to czas szczyt kampanii wyborczej. Młodym ludziom trzeba przynajmniej próbować pokazać w szkole, że o sprawach politycznych i społecznych można rozmawiać w duchu tolerancji i zrozumienia w standardach jak najbardziej odległych od tych, którymi posługują się politycy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej