Ukrańskie świadczenie nie wyklucza polskiego

Nawet jeśli na ukraińskie niepełnosprawne dziecko jest wypłacane ukraińskie wsparcie, jego matka może starać się o świadczenie pielęgnacyjne w Polsce.

Publikacja: 19.04.2023 15:33

Ukrańskie świadczenie nie wyklucza polskiego

Foto: Adobe Stock

Aby przyznać świadczenie pielęgnacyjne ukraińskim uchodźcom, najpierw trzeba sprawdzić, czy nie ma innej osoby, która jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką. Inna osoba oznacza innego członka rodziny niż matka ubiegająca się o świadczenie i jej niepełnosprawny syn. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

Rozpatrywał sprawę Ukrainki, której odmówiono przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym od urodzenia synem. Przyjechali do Polski po wybuchu wojny. Przy składaniu wniosku o świadczenie pielęgnacyjne kobieta oświadczyła, że w Ukrainie pobiera świadczenie z pomocy społecznej na syna z tytułu jego niepełnosprawności oraz że od 2017 r. nie podejmuje zatrudnienia w związku z opieką nad dzieckiem.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?