Sąd: Dyrektor nie może się tłumaczyć, że nie dostał maila

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu poczty elektronicznej obciążają organ administracji. To na nim spoczywa obowiązek zorganizowania komunikacji w taki sposób, aby umożliwić obywatelom pewny kontakt.

Publikacja: 05.04.2023 11:05

Sąd: Dyrektor nie może się tłumaczyć, że nie dostał maila

Foto: Adobe Stock

Kopia protokołu kontroli doraźnej przeprowadzonej w szkole przez kuratora oświaty stanowi informację publiczną. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Dyrektor szkoły podstawowej tłumaczył się, że nie dostał wniosku o udostępnienie informacji, wysłanego pocztą elektroniczną. Jednak sąd uznał, że skarga na bezczynność była zasadna.

Postępowanie w przedmiocie udzielenia informacji publicznej jest postępowaniem odformalizowanym. Ustawa o dostępie do informacji publicznej nie wskazuje jakichkolwiek wymagań formalnych wniosku, poza koniecznością utrwalenia go w formie pisemnej. Orzecznictwo sądów administracyjnych nakazuje za wniosek pisemny uznawać również przesłanie zapytania pocztą elektroniczną, i to nawet wówczas, gdy do jego autoryzacji nie zostanie użyty podpis elektroniczny.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?