Dopuszczalność zawarcia ugody przy zamówieniach publicznych

Weryfikując dopuszczalność zawarcia ugody między zamawiającym a wykonawcą należy w szczególności dokonać oceny tego, czy charakter ugody prowadzi do zmiany umowy łączącej obie strony.

Publikacja: 08.02.2023 11:46

Dopuszczalność zawarcia ugody przy zamówieniach publicznych

Foto: Adobe Stock

Zasada swobody umów doznaje swoistych ograniczeń w przypadku umów zawieranych w reżimie zamówień publicznych. Ograniczenia przewidziane przepisami prawa zamówień publicznych rzutują nie tylko na tryb zawierania umowy, ale także na jej dalsze wykonanie, zmianę oraz sposób rozwiązywania sporów wynikłych na tle jej realizacji. Szczególnie złożonym zagadnieniem jest zwieranie ugód dotyczących umów zawieranych w trybie p.z.p.

Zgodnie z brzmieniem art. 917 kodeksu cywilnego przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Ugoda należy zatem do kategorii umów ustalających, tj. mających na celu nadanie istniejącemu stosunkowi prawnemu cechy bezsporności oraz pewności. Treścią ugody można potwierdzić istniejący stosunek prawny, ale również zmienić go bądź rozwiązać.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona