Nowe zasady planowania przestrzennego

Plan ogólny gminy ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy i zaliczany będzie do aktów prawa miejscowego. Ustalenia tego planu mają być wiążące zarówno dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy.

Publikacja: 11.01.2023 12:39

Nowe zasady planowania przestrzennego

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw to projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Został on opracowany w celu uproszczenia, ujednolicenia, a także przyspieszenia procedur planistycznych. Początkowo autorzy projektu planowali nie tylko wprowadzenie nowych narzędzi planistycznych, ale również zmiany dotyczące decyzji o warunkach zabudowy oraz opłat planistycznych; jednak z części proponowanych pierwotnie zmian wycofali się. Zgodnie ze stanem na początek grudnia 2022 roku, projekt proponowanych zmian poddany jest pod obrady komisji.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego