Niejasny wyjątek od zasady trzeba stosować bardzo ostrożnie

Przesłanka rażącego naruszenia prawa, jakiego dopuścił się fiskus przy wydaniu decyzji, znajduje się w katalogu sytuacji, w których stwierdza się jej nieważność.

Publikacja: 28.12.2022 12:04

Niejasny wyjątek od zasady trzeba stosować bardzo ostrożnie

Foto: Adobe Stock

Zakaz orzekania na niekorzyść odwołującej się strony, czyli tzw. zakaz reformationis in peius, gwarantujący, że strona kwestionująca treść decyzji, wyroku etc. na skutek wniesionego środka odwoławczego nie pogorszy swojej sytuacji, jest jedną z najważniejszych zasad procedury podatkowej.

Nie jest to zresztą rozwiązanie wyjątkowe i charakterystyczne tylko dla postępowania podatkowego, podobne obowiązują chociażby w procedurze administracyjnej, karnej czy sądowo-administracyjnej. Jej celem jest przede wszystkim zagwarantowanie merytorycznej i formalnej kontroli decyzji wydanych w niższej instancji. Gdyby jej nie było, potencjalne ryzyko wydania w wyższej instancji orzeczenia pogarszającego sytuację podatnika skutecznie ograniczałoby jego chęci do kwestionowania czy poddania kontroli rozstrzygnięcia uzyskanego w pierwszej instancji.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów