Nowe zasady dla umów o poprawę efektywności energetycznej (2)

Kontrakty o poprawę efektywności energetycznej to nie tylko narzędzie do obniżenia wydatków na energię elektryczną, ale również szansa na modernizację publicznej infrastruktury.

Publikacja: 11.04.2022 17:19

Nowe zasady dla umów o poprawę efektywności energetycznej (2)

Foto: Adobe Stock

Bardziej precyzyjne przepisy mają zwiększyć popularność umów EPC.

Między innymi w celu usunięcia ewentualnych wątpliwości co do właściwej klasyfikacji umów o poprawę efektywności energetycznej zawieranych w trybie ustawy o PPP pod kątem ich wpływu na dług publiczny, a także uregulowania na poziomie ustawowym zasad dokonywania takiej oceny w odniesieniu do umów zawieranych w oparciu o inną podstawę prawną (np. w reżimie zamówień publicznych), uchwalono nowelizację ustawy EE z 20 kwietnia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 868). Z początkiem stycznia 2022 r. wszedł w życie wprowadzony nowelizacją art. 7 ust. 3 ustawy EE, który przewiduje, że zobowiązania wynikające z umowy o poprawę efektywności energetycznej nie wpływają na poziom państwowego długu publicznego oraz deficyt sektora finansów publicznych, w przypadku gdy dostawca usług związanych ze zużyciem energii ponosi większość ryzyka budowy i ryzyka uzyskania gwarantowanego poziomu średniorocznych oszczędności energii. Dokonując takiej oceny należy uwzględnić wpływ na wymienione ryzyka takich czynników, jak gwarancje i finansowanie przez dostawcę usług związanych ze zużyciem energii oraz alokacja aktywów po zakończeniu trwania umowy. W ten sposób przywołany przepis de facto wdraża do polskiego prawa wytyczne Eurostatu.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej