Partnerstwo publiczno-prywatne powinno mieć jasne zasady

Podmiot publiczny, będący stroną umowy o PPP, ma określone uprawnienia kontrolne w zakresie wykonywania kontraktu. Efektywne zarządzanie umową gwarantuje długoterminowy sukces projektu.

Publikacja: 23.03.2022 11:09

Partnerstwo publiczno-prywatne powinno mieć jasne zasady

Foto: Adobe Stock

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) to forma realizacji zadań publicznych przez sektor prywatny w oparciu o wieloletnią umowę precyzującą podział zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym a partnerem prywatnym. Głównym celem PPP jest świadczenie przez partnera prywatnego określonych usług publicznych w oparciu o infrastrukturę, najczęściej zaprojektowaną i zbudowaną przez niego. Prawie zawsze partner prywatny zapewnia długoterminowe finansowanie projektu PPP.

Projekty PPP co do zasady są bardziej korzystne dla interesu publicznego niż projekty realizowane w formule tradycyjnej (tzn. prawa zamówień publicznych), biorąc pod uwagę całość życia projektu, począwszy od etapu projektowania i budowy, a następnie utrzymania i zarządzania. Wynika to z następujących czynników:

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe