Taryfy za odprowadzenie ścieków i wodę można skrócić

Może dojść do sytuacji, gdy określone ceny i stawki opłat będą niewystarczające dla zachowania płynności finansowej, gdyż nie pozwalają pokryć kosztów przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Publikacja: 26.01.2022 11:25

Taryfy za odprowadzenie ścieków i wodę można skrócić

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na okres trzech lat. Oceniając tę regulację z perspektywy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w szczególności w aktualnych warunkach społeczno-ekonomicznych, zauważyć należy, iż ta trzyletnia perspektywa taryfowa jest zbyt długa. Dynamika zmian ekonomicznych, prawnych, pracowniczych – zmian faktycznych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw jest tak duża, iż nie pozwala na prawidłowe i precyzyjne planowanie niezbędnych przychodów i kosztów w tak długiej perspektywie czasowej. W szczególności ostatnie dwa lata pokazały, że niemożliwym jest oczekiwanie przewidzenia przyszłości w trzyletniej perspektywie. Wymaganie od przedsiębiorstw racjonalnych, dobrze udokumentowanych, osadzonych w realiach gospodarczych, zapewniających zarówno pokrycie kosztów, jak i zysk, jednocześnie uwzględniających interesy odbiorców usług, trzyletnich prognoz prezentowanych w formie wniosku taryfowego jest de facto oczekiwaniem niemożliwego.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?