Taryfy za odprowadzenie ścieków i wodę można skrócić

Może dojść do sytuacji, gdy określone ceny i stawki opłat będą niewystarczające dla zachowania płynności finansowej, gdyż nie pozwalają pokryć kosztów przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych.

Publikacja: 26.01.2022 11:25

Taryfy za odprowadzenie ścieków i wodę można skrócić

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na okres trzech lat. Oceniając tę regulację z perspektywy przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, w szczególności w aktualnych warunkach społeczno-ekonomicznych, zauważyć należy, iż ta trzyletnia perspektywa taryfowa jest zbyt długa. Dynamika zmian ekonomicznych, prawnych, pracowniczych – zmian faktycznych w funkcjonowaniu przedsiębiorstw jest tak duża, iż nie pozwala na prawidłowe i precyzyjne planowanie niezbędnych przychodów i kosztów w tak długiej perspektywie czasowej. W szczególności ostatnie dwa lata pokazały, że niemożliwym jest oczekiwanie przewidzenia przyszłości w trzyletniej perspektywie. Wymaganie od przedsiębiorstw racjonalnych, dobrze udokumentowanych, osadzonych w realiach gospodarczych, zapewniających zarówno pokrycie kosztów, jak i zysk, jednocześnie uwzględniających interesy odbiorców usług, trzyletnich prognoz prezentowanych w formie wniosku taryfowego jest de facto oczekiwaniem niemożliwego.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"