Wynagrodzenie dla wykonawcy zamówienia publicznego i zapłata podwykonawcom

Przekaz przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Płatność dokonywana na podstawie przekazu poprawia przepływy finansowe wykonawców generalnych.

Publikacja: 12.01.2022 13:02

Wynagrodzenie dla wykonawcy zamówienia publicznego i zapłata podwykonawcom

Foto: Adobe Stock

Przekaz unormowany w postanowieniach art. 9211 k.c. jest instytucją powszechnie stosowaną w praktyce gospodarczej, w tym w szczególności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami. Za sprawą podwójnego upoważnienia wynikającego z przekazu (i będącego de iure jego istotą) przyczynia się do przyśpieszenia obrotu prawnego. W przypadku przekazu osoba będąca wierzycielem w jednym stosunku prawnym i zarazem dłużnikiem w innym stosunku może polecić swojemu dłużnikowi przekazanie należnego świadczenia do rąk swego wierzyciela z tym skutkiem, że pierwszy z nich będzie upoważniony do spełnienia świadczenia zgodnie z przekazem, a drugi do jego przyjęcia. W następstwie przekazu dojdzie do umorzenia obu wierzytelności.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów