Studium, plany miejscowe i jakość powietrza w wyroku NSA

Nieprawidłowe jest stanowisko wojewody, iż zakaz stosowania pieców i trzonów kuchennych na paliwo stałe nie może być materią unormowaną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – stwierdził NSA.

Publikacja: 06.10.2021 09:50

Studium, plany miejscowe i jakość powietrza w wyroku NSA

Foto: Adobe Stock

Z art. 96 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (DzU z 2020 r., poz. 1219 tekst jedn. z późn. zm.; dalej: upoś) wynika bezpośrednio dopuszczalność różnicowania aktem prawa miejscowego sytuacji prawnej obywateli. W szczególności, gdy potrzebne jest zapewnienie ochrony środowiska, która jest obowiązkiem władz publicznych prowadzących politykę, która zapewnia bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom (art. 74 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji RP). Konstytucja zapewnia odpowiednie standardy zdrowia obywatelom. Według art. 68 ust. 4 Konstytucji RP władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. Te ważne wartości chronione konstytucyjnie dopuszczają wprowadzenie ograniczeń w zakresie korzystania z wolności i praw w celu realizacji dobra wspólnego (wyrok WSA w Krakowie z 13 grudnia 2017 r., sygn. akt II SA/Kr 1188/17).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona