Nie ma biznesu bez ryzyka – jak je prawidłowo ocenić?

Ryzyko stanowi nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Zbyt ostrożnościowe podejście powoduje, że potencjał spółki nie zostaje w całości wykorzystany. Nadmierna brawura w decyzyjności może natomiast skutkować poniesieniem odpowiedzialności cywilnej, a nawet karnej. Czy znalezienie złotego środka jest możliwe?

Publikacja: 14.06.2024 04:30

Nie ma biznesu bez ryzyka – jak je prawidłowo ocenić?

Foto: Adobe Stock

Chociaż na pozór prowadzenie działalności nie obarczonej żadnym ryzykiem jawi się jako utopia, w rzeczywistości to właśnie ryzyko stanowi siłę napędową obrotu gospodarczego. Gdy spojrzeć na nie jak na użyteczne narzędzie, a nie zagrożenie dla firmy, łatwiej jest wykorzystać jego potencjał. Zidentyfikowanie obszarów działalności obarczonych większym ryzykiem może sprzyjać poszukiwaniu nowych rozwiązań, tworzeniu nowych produktów i procesów. Określenie słabych punktów organizacji sprzyja efektywności prowadzenia działalności. Ciągłe zarządzanie ryzykiem, dążenie do jego minimalizowania w efekcie stanowi stałą motywację do rozwoju firmy. Sprawne wykorzystanie ryzyka biznesowego pozwala również zyskać przewagę na konkurencyjnym rynku. Dlaczego zatem podjęcie ryzyka bywa negatywnie oceniane? W wielu przypadkach mylone jest z niegospodarnym zarządzaniem, a ocena podejmowanych decyzji dokonywana jest z niewłaściwej perspektywy.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?