Dwa wyroki (sygn. akt III KK 647/23 oraz sygn. akt III KK 155/23) to efekt kasacji wniesionej przez prokuratora generalnego od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów.
Odmienne spojrzenie
Problemy z wykładnią dotyczyły art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 158). Na jego podstawie spod generalnego zakazu wyjęte są placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Przedsiębiorcy, na podstawie tej regulacji, prowadzili na terenie sklepu spożywczego np. klub czytelnika, agencję turystyczną czy punkt informacji turystycznej. Wszystkie rodzaje działalności współdzieliły niektóre elementy infrastruktury. Zazwyczaj jednak przeznaczona dla czytelni, agencji i punktu informacji przestrzeń była stosunkowo niewielka. Dużo więcej miejsca zajmował obszar sprzedaży.
Czytaj więcej
Zorganizowanie na terenie placówki handlowej wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego czy wypożyczalni książek nie pozwala na skorzystanie z wyjątku dotyczącego zakazu handlu w niedziele.
Taka praktyka została zakwestionowana przez inspekcję pracy. Zdarzało się jednak, że sądy zajmujące się takimi przypadkami były innego zdania (m.in. Sąd Okręgowy w Tarnowie w wyrokach o sygn. akt II Ka 457/22 oraz sygn. akt II Ka 267/22). A to z kolei nie spodobało się prokuratorowi generalnemu, który wniósł kasacje od wyroków uniewinniających właścicieli sklepów, którzy bazując na wspomnianym artykule, omijali zakaz handlu.
Teraz SN przyznał mu rację. W ustnych motywach wyroku Sąd Najwyższy stwierdził, że możliwość korzystania ze wskazanego wyjątku istnieje wyłącznie wówczas, gdy placówka handlowa zlokalizowana jest w zakładzie prowadzącym działalność w dziedzinie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a tego warunku nie spełnia zorganizowanie wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego, wypożyczalni książek itp. na terenie sklepu.