W czwartek Senat odrzucił nowelizację ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), w której to ustawie - za pomocą poprawek - Sejm w ostatniej chwili przyjął także nowelizację prawa budowlanego.
Jedna nowelizacja zmieniła czternaście ustaw
Na liczne wrzutki – łącznie zmianę tą ustawą aż 14 ustaw - zwrócił uwagę senator Artur Dunin, sprawozdawca Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda zwrócił jednak uwagę na zapisy w odrzucanej ustawie dotyczące właśnie zasad udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania NABE. Jak zauważył, ta ustawa jest niezbędna, by uwolnić grupy energetyczne od aktywów węglowych, które są źle postrzegane na rynkach finansowych. - Chodzi o to, żeby te grupy energetyczne mogły się w prawidłowy sposób rozwijać i żeby mogły inwestować większe środki w nowe moce wytwórcze, w magazyny energii oraz w rozbudowę sieci – mówił.
Czytaj więcej
Firmy budowlane wejdą w kolejny etap cyfryzacji. Wprowadzą e-rejestr działań na budowie.
Zgodnie z uzasadnieniem tej ustawy, nabycie przez Skarb Państwa elektrowni węglowych umożliwi szybsze dostosowanie krajowej gospodarki do uwarunkowań regulacyjnych Unii Europejskiej oraz realizację przez Polskę celów wynikających z przyjętych zobowiązań międzynarodowych związanych z ograniczaniem emisji CO2, przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Rolą Agencji jako podmiotu skupiającego całość wytwarzania energetyki węglowej miałoby być dostosowanie harmonogramu odstawień poszczególnych bloków węglowych tak, aby nie nastąpiła sytuacja deficytów mocy.