Modele prognozowania upadłości przedsiębiorstw

Prowadzenie działalności gospodarczej jest obecnie obarczone znaczącym ryzykiem. Szybkie zmiany gospodarcze, polityczne i społeczne stawiają przed spółkami wiele możliwości, ale są jednocześnie znaczącym wyzwaniem, niejednokrotnie skutkującym zakończeniem funkcjonowania. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby poza szukaniem nowych możliwości rozwoju, kontrolować także sytuację przedsiębiorstwa w kontekście zdolności do kontynuowania działalności.

Publikacja: 24.05.2023 02:00

Modele prognozowania upadłości przedsiębiorstw

Foto: Adobe Stock

Jest to szczególnie ważne w aspekcie sporządzania sprawozdań finansowych, gdzie taka informacja musi zostać ujawniona. Zdolność do kontynuacji działalności warunkuje sposób przedstawiania danych w sprawozdaniu finansowym, a jej brak nakłada na przedsiębiorstwa dodatkowe obowiązki, takie jak wycena aktywów po cenach sprzedaży netto, czy tworzenie rezerw na przewidywane koszty związane z zaniechaniem funkcjonowania.

Właściwe określenie zdolności do kontynuowania działalności jest także istotne ze względu na badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi