Ostatni dzień słomek i sztućców z plastiku

Producenci, którym zalegają w magazynach takie towary, mogą je wprowadzić do obrotu, jedynie posiadając dokumenty sprzedaży lub wydania z magazynu z datą najpóźniej 23 maja.

Publikacja: 23.05.2023 09:55

Ostatni dzień słomek i sztućców z plastiku

Foto: Adobe Stock

Od 24 maja zakazane będzie wprowadzanie przez producentów do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, np. słomek, patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, pojemników na żywność i napoje ze styropianu i wyrobów z nienadających się do recyklingu opakowań. W teorii 24 maja producenci wciąż będą mogli je produkować, ale wprowadzać na rynek i na nich zarabiać – już nie. To konsekwencja implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Czytaj więcej

Podatek od plastiku będzie wyzwaniem

Krzysztof Baczyński, szef zarządu Związku Pracodawców Producentów Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, mówi „Rz”, że jeśli producenci wciąż mają te produkty, powinni je sprzedać, wystawiając fakturę najpóźniej z datą 23 maja. W przeciwnym razie będą musiały być zutylizowane.

Oznacza to, że sklep czy restauracja może używać słomek, sztućców czy talerzyków, jeśli zostały wprowadzone przez producenta do obrotu najpóźniej 23 maja, czyli przed wejściem w życie ustawy.

Grzegorz Świętek, kierownik działu handlowego jednej z hurtowni, przekazał nam, że mają jeszcze towary w magazynie i będą je sprzedawać sklepom i restauracjom aż do wyczerpania zapasów. Zakaz obowiązujący od 24 maja dotyczy wprowadzanych na rynek nowych produktów, a te, które są już na rynku czy w bazach hurtowni, można dalej sprzedawać. Plastikowe jednorazówki, które zostały wprowadzone do obrotu przed 24 maja, mogą być sprzedawane do wyczerpania zapasów.

W krajach Unii Europejskiej dyrektywa wprowadzająca zakaz stosowania wielu jednorazowych produktów z plastiku weszła w życie w lipcu 2021 r. Wskutek dwuletniego opóźnienia Polski producenci mieli dwa lata, by przygotować się na zmiany. Kto nie zdążył, ma czas do wtorku. Inaczej zalegające towary musi wyrzucić.

Przedsiębiorcy, który po 24 maja będzie oferował konsumentom zakazane produkty jednorazowego użytku, jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów czy pojemniki na żywność i napoje ze styropianu oraz wyroby z nienadających się do recyklingu opakowań, grozi kara administracyjna w wysokości od 10 tys. zł do 500 tys. zł.

Podstawa prawna: Nowela ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (DzU z 9 maja 2023 r., poz. 877)

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy