Kontrakty: zarządzanie ryzykiem sporu

Odpowiednie ukształtowanie treści umowy pozwoli na uniknięcie długotrwałego postępowania sądowego lub ograniczy proces do szybkiego potwierdzenia praw strony.

Publikacja: 12.05.2023 02:00

Kontrakty: zarządzanie ryzykiem sporu

Foto: Adobe Stock

Na pytanie: czy sporów należy unikać, czy je rozwiązywać można odpowiedzieć dwoma powiedzeniami. We Francji zwykło się mawiać: „Obyś nie potrzebował lekarza i adwokata”. W Polsce zaś funkcjonuje powiedzenie „lepszy talar przed procesem niż trzy po procesie”. Sporów sądowych należy zatem unikać. To zaś wymaga działania zawczasu, i to już na etapie negocjowania treści umowy, z której potencjalny spór może wyniknąć. Ryzyka sporu nie da się bowiem usunąć, można jednak zarządzać nim w ten sposób, że ewentualny proces będzie sprawny i przewidywalny. Słowem, planowanie sporów i odpowiednie kształtowanie brzmienia zawieranych umów pozwoli na uniknięcie długotrwałego postępowania sądowego lub ograniczenie procesu do szybkiego potwierdzenia praw strony, która o swoją pozycję w ewentualnym konflikcie zadbała wcześniej.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?