Producenci nadal muszą się borykać z mocno wydłużonymi terminami dostaw

Problemy z łańcuchami dostaw wciąż występują, choć na inną skalę niż w 2020 r. Skutki tego odczuwają m.in. wytwórcy elektroniki oraz sektor medyczny.

Publikacja: 21.04.2023 02:00

Producenci nadal muszą się borykać z mocno wydłużonymi terminami dostaw

Foto: Adobe Stock

Opóźnienia w dostawie surowców i półproduktów oraz wzrost kosztów transportu oraz magazynowania – m.in. z takimi wyzwaniami od kilku kwartałów mierzą się przedsiębiorcy działający zarówno w tradycyjnych branżach, jak i w sektorze tzw. nowej ekonomii. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 7 proc. unijnego importu stanowią produkty o wysokim stopniu uzależnienia od dostaw spoza UE, a 8 proc. importu jest narażone na to, że może pochodzić tylko od niewielkiej liczby dostawców przy niskim potencjale produkcyjnym w krajach Wspólnoty. Ponad połowa tych produktów dotyczy elektroniki, zdrowia, sektorów energochłonnych i OZE. Zdaniem ekspertów właśnie tu powinny się koncentrować działania dywersyfikacyjne i reshoringowe Unii. Sprzyjają temu rosnące koszty produkcji w takich krajach jak Chiny. Jednostkowe koszty pracy w ostatnich dwóch dekadach wzrosły tam o ok. 300 proc.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona