Druga kara za Dieselgate może naruszać prawa Volkswagena

Kara nałożona na Volkswagena we Włoszech za montaż w autach z silnikiem Diesla urządzeń fałszujących pomiar emisji spalin mogła naruszyć prawa niemieckiego producenta samochodów - uważa rzecznik generalny TSUE . Prawo unijne zakazuje bowiem podwójnego karania za ten sam czyn.

Publikacja: 30.03.2023 12:00

Druga kara za Dieselgate może naruszać prawa Volkswagena

Foto: mat.pras.

Sprawa  C-27/22 trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) po tym, jak Volkswagen zakwestionował grzywnę w wysokości 5 milionów euro nałożoną przez włoski organ antymonopolowy w 2016 roku za wprowadzającą w błąd reklamę swoich samochodów. Podkreślano w niej zgodność pojazdów z wymogami ochrony środowiska, a tymczasem silniki wyposażono w nielegalne urządzenia pozwalające na manipulację wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego.

W 2018 roku Volkswagen zapłacił w Niemczech grzywnę w wysokości 1 miliarda euro Dieselgate  kosztowała go do tej pory ponad 32 miliardy euro - to wartość remontów aut, grzywien i kosztów prawnych.

Czytaj więcej

Volkswagen przegrywa przed niemieckim sądem

Włoski sąd w 2019 roku odrzucił apelację Volkswagena, twierdząc, że nie ma zagrożenia podwójnej kary za ten sam czyn, ponieważ włoska grzywna wynika z innej podstawy prawnej.

Volkswagen skierował sprawę do włoskiej Rady Stanu, która następnie zwróciła się o poradę do TSUE.

Rzecznik generalny Manuel Campos Sanchez-Bordona stwierdził w niewiążącej opinii, że może to być przypadek zakazanego podwójnego karania. Zgodnie z prawem UE nie można dwukrotnie sądzić lub karać w postępowaniu karnym za ten sam czyn zabroniony pod groźbą kary.

- Oba postępowania dotyczą tej samej osoby prawnej (Volkswagen), a ukarane fakty są identyczne co do istoty i czasu – napisał.

Jego zdaniem zabrakło koordynacji między władzami włoskimi i niemieckimi, aby uniknąć podwójnego karania.

-  Volkswagen nie może zostać ukarany we Włoszech za Dieselgate, po tym, jak został ukarany w Niemczech, jeśli nie ma wystarczającej koordynacji między postępowaniami karnymi w obu państwach – uważa Campos Sanchez-Bordona.

TSUE, który zwykle kieruje się rekomendacjami rzeczników generalnych,  będzie orzekał tej sprawie w najbliższych miesiącach.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach