W dniu 20 stycznia 2022 roku Sąd Najwyższy w wyniku zwrócenia się przez Sąd Apelacyjny w Krakowie z zagadnieniem prawnym podjął uchwałę o sygn. akt III CZP 17/22, w której stwierdził, że nie jest dopuszczalne ustalenie na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wyrokiem sądowym, że na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki akcyjnej została podjęta uchwała, w sytuacji, gdy w protokole walnego zgromadzenia stwierdzono, że uchwała nie została podjęta.
Istota sporu
Sprawa, na kanwie której zostało zadane pytanie Sądowi Najwyższemu, dotyczyła uchwał, które zostały zaprotokołowane jako niepodjęte z uwagi na niezasadne, według powoda, uwzględnienie przez przewodniczącego głosów oddanych przeciwko uchwałom, mimo sankcji niemożliwości wykonywania prawa głosu przewidzianej w ustawie o ofercie publicznej. Sąd pierwszej instancji zastosował art. 89 ust. 3 tej ustawy, według którego głosów objętych sankcją nie powinno się wliczać do ustalenia wyniku głosowania nad uchwałami i po odjęciu tych głosów ustalił, że wynik głosowania nad uchwałami doprowadził do tego, że uchwały zostały podjęte, mimo stwierdzenia w protokole, iż nie doszło do ich podjęcia.
Czytaj więcej:
Orzeczenie SN
Sąd Najwyższy stwierdzając niemożliwość ustalenia istnienia uchwały przyznał tym samym przewodniczącemu walnego zgromadzenia kompetencję do ostatecznego zadecydowania o niepodjęciu uchwały. Uznał, że niezaprotokołowanie uchwały jako podjętej oznacza jej niepodjęcie.
Sąd Najwyższy wskazał też, że nawet jeśli przyjąć, iż uchwała została podjęta mimo stwierdzenia jej niepodjęcia, to na przeszkodzie w wytoczeniu powództwa o ustalenie, że doszło do podjęcia uchwały, stoi postulat o stabilności rozstrzygnięć w spółce. Stabilność obrotu powinna być powodem dla odmówienia sądom możliwości dokonywania kontroli decyzji przewodniczącego o uznaniu uchwały za niepodjętą. Nieprawidłowe zaprotokołowanie uchwały jako niepodjętej można kompensować wyłącznie roszczeniem odszkodowawczym. Kontrola przez sąd uwzględniania lub nie, głosów przez przewodniczącego walnego zgromadzenia, powinna ograniczyć się wyłącznie do przypadków, w których przewodniczący stwierdzi, że doszło do podjęcia uchwały, co następuje w procesie o stwierdzenie nieważności czy uchylenie uchwały, ewentualnie, o ustalenie nieistnienia uchwały.