Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

Do sporów pomiędzy zamawiającym a wykonawcą dochodzi często w momencie odbioru programu komputerowego, z uwagi na ujawnione w nim wady. Pojawiają się wówczas wątpliwości: jakie przepisy znajdują zastosowanie do umów wdrożeniowych oraz z jakich uprawnień mogą skorzystać strony.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Umowy wdrożeniowe IT – uprawnienia i obowiązki stron

Foto: Adobe Stock

Zawierając umowę wdrożeniową wykonawca zobowiązuje się do podjęcia szeregu czynności skutkujących dostarczeniem zamawiającemu oraz zwykle uruchomieniem oprogramowania o cechach i funkcjonalnościach uzgodnionych pomiędzy stronami. Wieloetapowość oraz złożoność całego procesu wdrożenia często prowadzi do powstawania wad w przygotowanym przez wykonawcę systemie (nazywanych również błędami). Błędy w działaniu oprogramowania identyfikowane są zwykle w ramach ostatniego etapu, a więc testów przed produkcyjnym uruchomieniem oprogramowania. Moment ten w praktyce często prowadzi do sporu pomiędzy zamawiającym a wykonawcą w zakresie charakteru wykrytych błędów i odpowiedzialności za nie.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego