Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 02.12.2023 13:03 Publikacja: 22.12.2022 20:00
Foto: Adobe Stock
7 grudnia 2022 r. została opublikowana dyrektywa w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek, których akcje są notowane na giełdzie, potocznie zwana dyrektywą „Women on Boards”. Kiedy zacznie ona obowiązywać?
Andrzej Springer: Dyrektywa wchodzi w życie 27 grudnia 2022 r., a państwa członkowskie będą miały jeszcze dwa lata na jej transpozycję i wdrożenie zmian do krajowego systemu prawnego. Natomiast spółki, których dyrektywa dotyczy, będą miały czas na sprostanie stawianym im wymaganiom do końca czerwca 2026 r.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących obowiązku przynależności lekarza do izby oraz odpowiedzialności zawodowej.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Od 1 marca 2021 r., żeby skutecznie nabyć akcje, zarówno imienne, jak i na okaziciela, trzeba dokonać w rejestrze akcjonariuszy wpisu wskazującego nabywcę, liczbę oraz rodzaj, serie i numery albo odrębne oznaczenia nabytych akcji.
Ukrytym zyskiem może być świadczenie powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane. Jednak nie ma normy nakazującej wspólnikowi wyposażenie spółki w prawo własności nieruchomości, które służyłyby jej do prowadzenia działalności gospodarczej.
W dzisiejszym świecie biznesu, w którym ryzyko, zawirowania rynkowe i przepisy prawa stale ewoluują – rola kontroli wewnętrznej wzrasta bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Odpowiedzialność za ten kluczowy element zarządzania spółką spoczywa przede wszystkim na zarządzie.
Minister kultury chce zabezpieczyć przed likwidacją państwowe radio, telewizję i Polską Agencję Prasową, ale może się to okazać bezskuteczne.
Jeżeli działalność prowadzona przez spółkę z o.o. spółkę komandytową nie jest ryzykowna, można zreorganizować ją do zwykłej spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie osoba fizyczna. To najszybsza i najprostsza forma reorganizacji, choć sposobów na zmianę wspólnika będącego komplementariuszem jest wiele.
Na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki komandytowej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 13 kwietnia 2023 r., III CZP 146/22.
Czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest nieważna. Oznacza to, że nie wywołuje ona skutków prawnych.
Spółka jawna, która już uzyskała status podatnika CIT może go jednak stracić na skutek zmian w składzie osobowym jakim jest wystąpienie wspólnika ze spółki.
Rafał Brzoska, właściciel i prezes InPostu poinformował w mediach społecznościowych, że firma została oficjalnym partnerem drużyny piłkarskiej Newcastle United.
Skojarzenia podobno wiele o nas mówią. Politykom Prawa i Sprawiedliwości wszystko kojarzy się z aferami, lobbingiem i wrzutkami do ustaw. Ciekawe dlaczego.
Grupa Stellanits posiadająca w swoim portfolio również włoskie marki, chce produkować we Włoszech milion pojazdów rocznie. Z taką propozycją do tamtejszej legislacji wyszedł szef koncernu Carlos Tavares. W zamian firma chce otrzymać dyspensę podatkową oraz pomoc z odroczeniem wprowadzenia normy Euro 7.
Państwo Środka rozpoczęło potężną inwestycję w centra danych - budowa pozwoli skonstruować infrastrukturę, która będzie dysponowała docelową mocą obliczeniową równą wydajności aż 6 mln pecetów. Nowatorska jest lokalizacja centrów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Izrael poinformował kilka państw arabskich, że chce utworzyć strefę buforową po palestyńskiej stronie granicy Strefy Gazy, aby zapobiec przyszłym atakom - informuje agencja Reutera powołując się na źródła w regionie.
Dawny gwiazdor wielkiej firmy inwestycyjnej PIMCO wprawdzie nie gra już o taką stawkę jak w przeszłości, kiedy zarządzał największym na świecie funduszem obligacji, ale nadal potrafi zarabiać.
Hyundai pokazał pierwsze zdjęcia odnowionego Tucsona. Kompaktowy SUV w nowej odsłonie ma zadebiutować w Europie w 2024 roku.
Przestępca strzelał z broni czarnoprochowej, nie musiał mieć na nią pozwolenia. Pierwsze ustalenia śledczych wskazują na błędy policjantów, którzy zatrzymali mężczyznę, ale go nie przeszukali - ustaliła „Rzeczpospolita”.
Powinien wrócić obowiązek noszenia maseczek. Czeka nas ciężka covidowa zima - mówi dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych.
Spotify ogłosił listę najpopularniejszych u siebie podcastów w 2023 r. Najczęściej słuchany był „Żurnalista”, potem „Kryminatorium” oraz „WojewódzkiKędzierski”.
Gremi Media zanotowała dynamiczny wzrost, osiągając w listopadzie 6,45 miliona realnych użytkowników. To znaczący skok o ponad 2 miliony nowych czytelników w ciągu roku. Jeszcze dynamiczniej rosnąca liczba odsłon generowanych przez użytkowników świadczy o rosnącym zaangażowaniu społeczności korzystającej z treści Gremi Media.
Szczyt klimatyczny w Dubaju zaliczył spektakularny zgrzyt, zanim jeszcze się zaczął: szejkowie z Emiratów chcieli w czasie szczytu negocjować nowe kontrakty na kopaliny. O ironio, na własne potrzeby państwa arabskie chętnie inwestują w OZE.
Agencja ratingowa S&P utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie. Kilka lat wysokiego deficytu sektora finansów publicznych nie doprowadzi jej zdaniem do nadmiernego wzrostu zadłużenia.
Wyrok II FSK 496/21 - Wyrok NSA z 2023-10-10 potwierdza po raz kolejny, że prawa obywatela nie mają dla tego sądu żadnego znaczenia.
W muzeum pałacu w Wilanowie można obejrzeć wyjątkową wystawę „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego”.
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w Konferencji COP28 w Dubaju. W swoim wystąpieniu podkreślał, że energia atomowa jest niezbędna do realizacji ambitnych planów klimatycznych, a jej wykorzystanie może ochronić Ziemię.
"27 listopada prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Jak ocenia Pani/Pan jego skład?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do władz Chin o więcej informacji na temat gwałtownego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego i zapalenia płuc u dzieci.
„Uśmiech losu” Jakimowskiego, „Kiedy stopi się lód” Baetens i „Niedźwiedzie nie istnieją” Panahiego – łatwo nie będzie, ale za to jak ciekawie i inspirująco do refleksji na temat życia i świata!
W nocy we Wrocławiu doszło do ataku na dwóch policjantów. Funkcjonariusze trafili do szpitala, a ich stan jest krytyczny. Przez kilka godzin prowadzono obławę za 44-letnim Maksymilianem F.. Służby ostrzegały, że mężczyzna może być uzbrojonych i niebezpieczny.
Rozejm to już przeszłość. Cele wojny się nie zmieniły. Izrael nie zaprzestanie gonitwy w tunelach za tysiącami terrorystów z Hamasu. A przede wszystkim za organizatorem ataku z 7 października Jahją Sinwarem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Porozumienie ws. współpracy granicznej między Finlandią i Rosją przestanie obowiązywać 24 stycznia 2024 roku.
Rosyjski niezależny portal Mediazona wraz z BBC Russia potwierdził 1 grudnia nazwiska 38 261 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas