Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 05.12.2023 20:26 Publikacja: 20.12.2022 02:00
Foto: Adobe Stock
W ostatnim czasie, w obliczu wojny w Ukrainie coraz więcej mówi się o zabezpieczaniu tzw. sektorów kluczowych. Nie chodzi tylko o zabezpieczenia fizyczne, ale także bezpieczeństwo teleinformatyczne, potocznie nazywane cyberbezpieczeństwem. Równocześnie rośnie także ilość cyberprzestępstw.
Dane organizacji zajmujących się analizą incydentów bezpieczeństwa (m.in. CERT Polska) wskazują, że rośnie złożoność technik stosowanych przez cyberprzestępców, a w rezultacie ich skuteczność. Zmienia się również motywacja – obecnie większość ataków jest ukierunkowana na uzyskanie korzyści finansowych poprzez zaszyfrowanie dysków zaatakowanych organizacji i żądanie okupu za odblokowanie dostępu do danych (ataki typu ransomware). Większość tego typu ataków jest nakierowana właśnie na operatorów usług kluczowych, czyli te organizacje które świadczą usługi w kluczowych dla bezpieczeństwa państw i obywateli sektorach.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Po niedawnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego nowy rząd Mateusza Morawieckiego zamierza wypłacić szybko wyrównania sędziom.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Właściciele małych, średnich i dużych firm, eksperci oraz przedstawiciele instytucji publicznych i prywatnych omawiali kluczowe wyzwania stojące przed biznesem w regionie oraz szanse, które ten biznes może wykorzystać.
Inteligentne, przyjazne mieszkańcom miasto łączy szereg elementów, m.in. szerokopasmowy internet, nowoczesne platformy komunikacji, miejskie mobilne aplikacje, ale też płynny, wygodny i zrównoważony system transportowy.
Deep Tech CEE Summit, wydarzenie promujące najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne i jednoczące środowisko zaangażowane w rozwój deep techów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, po raz kolejny odbyło się w Warszawie.
Przed nami kolejny globalny szczyt klimatyczny – tym razem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 30 listopada do 12 grudnia teren centrum EXPO w Dubaju wypełnią negocjatorzy z całego świata. Co chcą osiągnąć?
O filozofii zarządzania, jakości i sprzedaży rozmawiamy z Rafałem Michalskim, CEO Grupy Blachotrapez.
W przededniu jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży marketingu cyfrowego, Gali IAB MIXX Awards 2023, spotkaliśmy się z prezesem zarządu IAB Polska Włodzimierzem Schmidtem i przewodniczącym jury konkursu, dyrektorem marketingu LG Electronics Polska, Danielem Czokiem, aby omówić nie tylko nadchodzące wydarzenie, ale także przyszłość i obecny stan marketingu cyfrowego.
W bieżącym roku akademickim blisko 770 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach Programu Stypendiów Pomostowych; w tym prawie 500 dostało stypendia na I rok studiów. Uroczysta inauguracja XXII edycji Programu Stypendiów Pomostowych odbędzie się 1 grudnia o godzinie 12:00 w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.
Jeśli dziś mocno postawimy na rozwój energetyki jądrowej, to na dekady nie tylko zapewnimy sobie bezpieczeństwo energetyczne, ale też stworzymy prężną gałąź gospodarki – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych.
Posłowie i senatorowie poszli do prokuratury w sprawie uchwały nawołującej do nieprzestrzegania wyroku ETPCz w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce.
- Na pewno wpływy rosyjskie w Polsce trzeba badać, powinny to badać służby, prokuratura, być może jakieś specjalne organy. Natomiast zabrano się do tego nie po raz pierwszy ośmieszając czy doprowadzając do karykatury tego rodzaju działania - uważa wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
Tiger Woods wrócił na pole golfowe. Nie w roli komentatora lub pomocnika syna, ale jako pełnoprawny uczestnik turnieju zawodowego Hero World Challenge na Bahamach. Mimo pewnych słabości pokazał, że chęć rywalizacji wciąż go napędza
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w nocy Most Krymski był zamknięty dla ruchu samochodowego.
Ofiarą ataku hakerów padł portal 23andMe pomagający znaleźć m.in. rodzinne powiązania. Część danych została już opublikowana na forum hakerskim jako lista osób o żydowskim pochodzeniu, co wzbudziło obawy przed atakami na tle rasowym i etnicznym
Omawiane od lat projekty przekształcenia ITD w służbę mundurową i odzespoloną trafią do Sejmu.
Rząd we wtorek opowiedział się za wyrównaniem pensji prokuratorów za 2023 r. W 2024 r. mają już być wynagradzani według ustawy – prawo o prokuraturze, a nie ustawy okołobudżetowej, która zaniżała kwoty bazowe.
Lublin ma nowy dworzec. Obiekt otrzymał już decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Nowe centrum komunikacyjne zyskały też ostatnio Wadowice czy Zakopane.
W XIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk Leopolda Lisa-Kuli na warszawskim Targówku doszło we wtorek do ataku z użyciem noża. Ranny został jeden uczniów.
Dolar znów zyskuje na wartości wobec euro. Kurs głównej pary walutowej zniżkuje piąty dzień z rzędu.
Pamela Anderson pojawiła się na czerwonym dywanie bez makijażu. Co o nowym trendzie sądzi makijażystka?
Nowy rząd Donalda Tuska jeszcze nie zaczął rządzić, a już musi radzić sobie z wiatrakowymi turbulencjami. Przebieg tej sprawy wiele nam mówi o tym, jak dalej będzie wyglądała współpraca w koalicji i nie tylko.
37 nadawców weźmie udział w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji w Malmö. Nie wiadomo, jak zostanie wybrana piosenka pod szyldem TVP, które, wedle wszystkich informacji, czekają zmiany, a może wręcz likwidacja.
Ścigany międzynarodowym listem gończym za zbrodnie wojenne Władimir Putin jutro opuści Rosję i poleci tam, gdzie aresztowanie mu nie grozi - do Arabii Saudyjskiej i ZEA. Celem są pieniądze, kontrakty dla rosyjskich koncernów i arabskie inwestycje w Rosji.
Trójmiasto wygrało w tym roku w krajowym rankingu najbardziej atrakcyjnych miast pod kątem przeprowadzki za pracą.
Jak podaje cnn.com, słynna bluzka, którą księżna Diana miała na sobie w dniu ogłaszania zaręczyn z księciem Karolem w 1981 roku, ma trafić na sprzedaż.
Alga Zaharescu pełni funkcję Lead Interior Designer w Maserati. Chętnie opowiada o tym, jak obrała tę ścieżkę zawodową i jak odnajduje się w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.
Izrael przygotował rozbudowany system pomp, który może zostać wykorzystany do zalania tuneli wykorzystywanych przez terrorystów Hamasu w Strefie Gazy - informuje "Wall Street Journal", powołując się na amerykańskich urzędników.
Polski pomysł ma pozwolić firmom weryfikować realny wpływ ich produktów na konsumentów. Działanie suplementów to dziś często niewiadoma, co budzi liczne kontrowersje.
W ciągu trwającej pół roku kontrofensywy wojska ukraińskie nie osiągnęły wyznaczonych celów i za cenę tysięcy poległych odbiły z rosyjskich rąk teren o powierzchni ok. 518 kilometrów kwadratowych, czyli tyle, ile wynosi powierzchnia Warszawy - wynika z opublikowanej przez "The Washington Post" obszernej analizy kontrofensywy, która według ukraińskich władz miała przynieść przełom w wojnie Rosji z Ukrainą.
Maria de la Orden miała zostać prawniczką, ale postanowiła działać w branży modowej. Dziś żona miliardera marzy o ubieraniu księżnej Kate.
Decyzja o wycofaniu ustawy mrożąco-wiatrakowej ujawnia kulisy funkcjonowania nowej koalicji. Zarzucając kontrowersyjną ustawę, koalicja przyznaje się do błędu, ale minimalizuje straty związane z krytyką ze strony przechodzącego do opozycji PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas