Licencje open source. Jak z nich korzystać i jak je zabezpieczyć?

Nie każdy kod źródłowy, który został ulokowany w publicznym miejscu uprawnia do dowolnego z niego korzystania. Opublikowany i rozpowszechniony utwór jest nadal chroniony, a decydowanie o tym jak można go wykorzystać stanowi co do zasady uprawnienie autora lub właściciela majątkowych praw autorskich.

Publikacja: 08.12.2022 22:30

Licencje open source. Jak z nich korzystać i jak je zabezpieczyć?

Foto: Adobe Stock

Programy komputerowe bazujące na oprogramowaniach typu open source intensywnie konkurują z oprogramowaniem korzystającym z tradycyjnego modelu rozwoju, a więc z oprogramowaniem własnościowym (prioprietary software).

Oprogramowania typu open source, z uwagi na swoją otwartość poprzez nadanie możliwości swobodnego dostępu do ich kodu źródłowego, umożliwiają uczestnictwo we wspólnym przedsięwzięciu niepowiązanym ze sobą osobom oraz wzajemne korzystanie ze stworzonych przez siebie rozwiązań. Udział nieograniczonej liczby uczestników projektu rodzi szereg wątpliwości związanych z zakresem nabywanych przez właściciela projektu uprawnień w zakresie korzystania i rozporządzania otrzymanymi rozwiązaniami w sytuacji, gdy na udział w tworzeniu rozwiązań miały wpływ często nawet tysiące osób. Pojawia się więc pytanie, jak sprawnie uporządkować sytuację praw do oprogramowania, aby zapewnić zarówno wykonawcy, jak i zamawiającemu prawo do korzystania ze stworzonych rozwiązań bez ograniczeń i bez ryzyka naruszania praw autorskich.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo dla Ciebie
Nieoficjalnie: były minister zdrowia Adam Niedzielski dostanie 100 tys. złotych kary
Konsumenci
Ziobro na koniec skierował dwie skargi nadzwyczajne. Czego dotyczą?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości