Prosta spółka akcyjna – połączenie się przez przejęcie

Połączenie się dwóch prostych spółek akcyjnych jest procesem złożonym, sformalizowanym, ale zgoda wszystkich akcjonariuszy może go znacząco przyspieszyć.

Publikacja: 08.09.2022 21:33

Prosta spółka akcyjna – połączenie się przez przejęcie

Foto: Adobe Stock

Niekiedy rozwój przedsiębiorstwa prowadzonego przez prostą spółkę akcyjną (PSA) sprawia, że celowym jest „połączenie sił” z inną spółką. W tym artykule omówione zostanie połączenie się prostych spółek akcyjnych, i to w jednym specyficznym wariancie, czyli przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą za akcje, które spółka przejmująca przyznaje akcjonariuszom spółki przejmowanej (połączenie się przez przejęcie). Dla porządku należy zauważyć, że możliwe jest także połączenie się przez zawiązanie nowej spółki, na którą przechodzi majątek łączących się PSA za akcje nowo zawiązanej spółki, jak również łączenie się z udziałem spółek innych typów. Uwagi poczynione przy okazji omawiania tego rodzaju połączenia będą mogły, w znacznej mierze, okazać się użyteczne też dla innych przypadków.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów