Radio w samochodzie a abonament rtv. Poczta wyjaśnia kierowcom

Część kierowców, którzy nie zarejestrują radia samochodowego może ponieść konsekwencje - powiedział Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej w rozmowie z Wirtualnemedia.pl

Publikacja: 04.08.2022 11:58

Radio w samochodzie a abonament rtv. Poczta wyjaśnia kierowcom

Foto: Adobe Stock

Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie. W przyszłym roku wzrośnie do 8,70 zł  miesięcznie. Posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą płacić 24,50 zł miesięcznie (od 1 stycznia 2023 r. - 27,30 zł). Użytkownicy odbiorników, którzy. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zrzutką na publiczne radio i telewizję objęci są również posiadacze odbiorników samochodowych.

- Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu, czy np. w samochodzie - informuje Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Jeśli właściciel pojazdu (albo jego bliscy, z którymi mieszka) uiszcza regularnie opłaty abonamentowe za radio i telewizor w domu, to nie powinien się martwić.

Czytaj więcej

Grzegorz Pokrzywka: firmom trudno się zorientować, czy muszą płacić za radia samochodowe

- W przypadku opłacania abonamentu RTV w ramach gospodarstwa domowego nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za radioodbiornik w aucie prywatnym - wyjaśnia Witowski.

Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą, na którą jest zarejestrowany samochód, muszą zapłacić za samochodowe radio dodatkowo - niezależnie od tego, czy płacą już abonament za domowe odbiorniki. Obowiązek dotyczy też aut wynajmowanych i leasingowanych od firm. Jeśli umowa nie przenosi na kierowcę uiszczania takiej opłaty, to za abonament płacić powinny te spółki.

Co ważne, opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiowy w firmowej flocie - jeśli firma ma 10 pojazdów wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej, to powinna opłacić dziesięciokrotny abonament.

Portal Wirtualnemedia.pl przypomina, że kara za niepłacenie abonamentu rtv to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe opłaty.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach