Opłata za używanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie. W przyszłym roku wzrośnie do 8,70 zł  miesięcznie. Posiadacze odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych muszą płacić 24,50 zł miesięcznie (od 1 stycznia 2023 r. - 27,30 zł). Użytkownicy odbiorników, którzy. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zrzutką na publiczne radio i telewizję objęci są również posiadacze odbiorników samochodowych.

- Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu, czy np. w samochodzie - informuje Wirtualnemedia.pl Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Jeśli właściciel pojazdu (albo jego bliscy, z którymi mieszka) uiszcza regularnie opłaty abonamentowe za radio i telewizor w domu, to nie powinien się martwić.

Czytaj więcej

Grzegorz Pokrzywka: firmom trudno się zorientować, czy muszą płacić za radia samochodowe

- W przypadku opłacania abonamentu RTV w ramach gospodarstwa domowego nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za radioodbiornik w aucie prywatnym - wyjaśnia Witowski.

Jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą, na którą jest zarejestrowany samochód, muszą zapłacić za samochodowe radio dodatkowo - niezależnie od tego, czy płacą już abonament za domowe odbiorniki. Obowiązek dotyczy też aut wynajmowanych i leasingowanych od firm. Jeśli umowa nie przenosi na kierowcę uiszczania takiej opłaty, to za abonament płacić powinny te spółki.

Co ważne, opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiowy w firmowej flocie - jeśli firma ma 10 pojazdów wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej, to powinna opłacić dziesięciokrotny abonament.

Portal Wirtualnemedia.pl przypomina, że kara za niepłacenie abonamentu rtv to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Przyłapana na tym osoba lub firma musi też uregulować zaległe opłaty.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ