Kiedy powstaje stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Dla zaistnienia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie wystarcza posiadanie w Polsce struktury charakteryzującej się wystarczającą stałością. Ważne, aby struktura ta, w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, umożliwiała odbiór i wykorzystywanie nabywanych usług na własne potrzeby tego stałego miejsca. Dodatkowo, to samo zaplecze personalne i techniczne nie może być wykorzystywane jednocześnie do świadczenia i odbioru tych samych usług.

Publikacja: 03.07.2022 02:00

Kiedy powstaje stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 maja 2022 r. (I FSK 968/20).

Spółka A – prowadząca działalność magazynową, zawarła z niemiecką Spółką B – sprzedawcą w formule e-commerce, umowę składu regulującą transakcje magazynowania towarów. Przedmiotem umowy jest m.in. stałe przyjmowanie i składowanie towarów w wydzielonym i oznaczonym miejscu, przygotowanie towarów do wysyłki, wysyłka oraz przyjęcia zwrotów towarów w wynajmowanym przez spółkę magazynie. Jednocześnie, spółka niemiecka ma zapewniony dostęp do przechowywanych towarów w czasie przez siebie wybranym. Spółka A stoi na stanowisku, że w związku z realizowaną transakcją Spółka B nie ma w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ nie zostały spełnione takie przesłanki jak: odpowiednia struktura w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, niezależność decyzyjna.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą