Odpady: patent na drugie życie

Zwiększa się liczba dokonywanych zgłoszeń patentowych z dziedziny recyklingu. Firmy chcą wykorzystywać surowce, które na pierwszy rzut oka nie wydają się zdolne do ponownego przetworzenia.

Publikacja: 27.04.2022 21:59

Odpady: patent na drugie życie

Foto: Adobe Stock

Każdego dnia każdy z nas pozbywa się zbędnych lub zużytych rzeczy – opakowań, butelek, zepsutych smartfonów, papieru i wielu innych, przeróżnych produktów. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiśmy się, co tak naprawdę dzieje się z tymi odpadami, gdy się ich pozbędziemy?

Wielu z nas uważa, że te produkty lądują na składowisku na długie lata, a prawda w wielu przypadkach jest zupełnie inna. Okazuje się, że wraz z wyrzuceniem śmieci do kosza nadajemy im nowe życie. Stają się one bowiem pełnowartościowym, tanim surowcem, nadającym się do ponownego wykorzystania w gospodarce. Wiele z tych surowców, jak np. złom żelaza i metali nieżelaznych oraz większość tworzyw sztucznych, można przetwarzać ponownie wiele razy. Z odzyskanego papieru można z kolei uzyskać np. kartony, tekturę czy ręczniki papierowe.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona